Jak zostać kierowcą miejskiego autobusu?

Na rynku pracy pojawia się coraz więcej ofert skierowanych do kierowców autobusów transportu miejskiego. Jakie warunki trzeba spełnić by zasiąść za kierownicą autobusu i ile można zarobić na tym stanowisku?

Jakie warunki formalne trzeba spełnić?
Aby móc starać się o posadę kierowcy trzeba mieć minimum 21 lub 24 lata. Ta pierwsza granica wieku dotyczy osób, które chcą ubiegać się o ograniczone uprawnienia do kierowania pojazdami na liniach regularnych do 50 km (np. w ramach komunikacji miejskiej). Od 24 roku życia można ubiegać się już o pełne uprawnienia – nie tylko w zakresie linii regularnych ale również przewozów okazjonalnych czy linii regularnych powyżej 50 km (np. linie dalekobieżne).

Aby zostać kierowcą autobusu trzeba też spełnić kilka warunków formalnych: trzeba posiadać prawo jazdy kategorii D, nie być skazanym za przestępstwa umyślne oraz przejść pozytywnie badania lekarskie i psychologiczne.

Jak wygląda zdobywanie uprawnień?
Zdobywanie uprawnień należy zacząć od kursu prawa jazdy kategorii D. W sali wykładowej kandydat spędzi 20 godzin, zaś kolejne 60 będzie uczył się w ramach zajęć praktycznych. Kurs oczywiście kończy się egzaminem państwowym, podobnym do tego na kategorię B. Gdy kandydat uzyska już prawo jazdy kategorii D, będzie musiał uzyskać kwalifikację wstępną. Tutaj kursant spędzi w zależności od rodzaju i zakresu nawet 280 godzin. Na zakończenie oczywiście odbywa się egzamin państwowy w formie testu.

Uprawnienia można zdobyć prawie za darmo
Kurs prawa jazdy, koszty egzaminów czy uzyskania kwalifikacji wstępnej to łącznie wydatek około 8-9 tysięcy złotych. Jeżeli jednak ktoś chce się związać z jednym przedsiębiorstwem transportu miejskiego na dłużej, zazwyczaj może liczyć na dofinansowanie do uzyskania uprawnień przez przyszłego pracodawcę. Najwięksi przewoźnicy w kraju m.in. MZA Warszawa, Gdańskie Autobusy i Tramwaje czy MPK Poznań prowadzą własne ośrodki kształcenia kierowców i finansują praktycznie wszystkie koszty związane ze zdobyciem uprawnień. Oczywiście pod warunkiem podpisaniem zobowiązania do przepracowania w spółce kilku lat.

Ile można zarobić?
Oczywiście zarobki na stanowisku kierowcy autobusu miejskiego będą zależały od kilku czynników np. miasta, wielkości przedsiębiorstwa czy staż pracy. Z raportu płacowego serwisu pracuj.pl wynika, że kierowcy autobusów miejskich mogą liczyć na zarobki przekraczające krajową średnią. W 2017 roku, statystyczne zarobki za kółkiem miejskiego autobusu wyniosły 4500 zł brutto. Praktycznie wszyscy kierowcy transportu miejskiego (94%) zatrudniani są na podstawie umowy o pracę.

Total
1
Shares
Zobacz również: