Konsultacje programu kolejowego CPK. Jakie są pierwsze efekty?

Fot. Adrian Grycuk/CC BY SA 3.0

W ubiegłym tygodniu odbyły się konsultacje kolejowego programu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego z władzami wojewódzkimi oraz samorządami lokalnymi w wybranych regionach.  W konsultacjach wzięło udział województwo lubuskie, opolskie, pomorskie oraz zachodniopomorskie.  Jakie są efekty pierwszych konsultacji?

Województwo lubuskie

W ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego planuje się budowę 15 kilometrów nowych linii kolejowych, a także modernizację 250 km istniejących.  Planowana do budowy linia dużych prędkości wraz z odcinkami zmodernizowanych linii nr 3, 14, 273 i 367 ma znacznie skrócić czas dojazdu z Gorzowa Wielkopolskiego i  Zielonej Góry do CPK i Warszawy.  Obecnie zakłada się, że ze stolic województw do Warszawy czas przejazdu wyniesie 3 godziny 25 minut, a do CPK 3 godziny 10 minut. Do Zielonej Góry pociągi pojadą przez Kalisz, Głogów, Nową Sól, a do Gorzowa przez Kalisz, Poznań i Krzyż.  Co ważne,  inwestycja zakłada, że 71% mieszkańców województwa będzie mogło dojechać do stacji pociągów dalekobieżnych.

Mimo budowy nowych odcinków linii utrzymany ma zostać ruch na trasie z Warszawy do Zielonej Góry przez Poznań i Zbąszyń. Czas przejazdu do Warszawy w tym wypadku ma wynieść 3 godziny 35 minut, zaś do CPK 3 godziny i 20 minut. Obecnie podróż z Warszawy do Zielonej Góry wynosi około 5 godzin, zaś z Warszawy do Gorzowa Wielkopolskiego 5 godzin 40 minut.

Województwo opolskie

Stolica województwa opolskiego również ma posiadać nowe połączenie z Warszawą i CPK, które będzie stanowić tzw. szprycha nr 8. Będzie ona składała się  ze zmodernizowanych odcinków linii nr 1, 61, 137, 144, 287. Inwestycja nie tylko zwiększy dostępność transportową Opola, lecz także Ozimka, Nysy czy Paczkowa.  Zakładana prędkość maksymalna na trasie wyniesie 250 km/h, dzięki czemu czas przejazdu z Opola do Warszawy wyniesie 2 godziny 35 minut. Obecnie czas ten jednak nie jest wiele wyższy, bowiem wynosi 2 godziny 45 minut. Większe efekty będą osiągnięte na trasie z Opola do Kłodzka. Obecnie czas przejazdu na tym odcinku wynosi 2 godziny 35 minut, zaś docelowo wyniesie 1 godzinę 10 minut.

Województwo pomorskie i kujawsko-pomorskie

Prawdziwa rewolucja transportowa będzie czekała nie tylko Trójmiasto, ale także Grudziądz.  Planuje się bowiem budowę zupełnie nowego odcinka linii dużej prędkości między Warszawą, CPK a Warlubiem przez Grudziądz. Ponadto modernizacji do prędkości 200 km/h poddane będą odcinki linii nr 131,9 i 202 aż do Słupska o łącznej długości 378 kilometrów.  Na inwestycji zyska przede wszystkim blisko stutysięczny Grudziądz, który jest pozbawiony jakichkolwiek połączeń dalekobieżnych.

Według założeń po zrealizowaniu inwestycji związanych z programem kolejowym CPK 80% mieszkańców województwa pomorskiego będzie mogła dojechać do stacji pociągów dalekobieżnych w mniej niż pół godziny. Szacowany czas przejazdu z Gdańska do Warszawy wyniesie do dwóch godzin, a do CPK 1 godzinę  i 45 minut. Obecnie czas przejazdu do Warszawy wynosi 2 godziny 45 minut.

Województwo zachodniopomorskie

Obecny czas przejazdu ze Szczecina do stolicy jest stosunkowo długi i wynosi 6 godzin i 20 minut, z Kołobrzegu 5 godzin i 45 minut, a z 5 godzin i 10 minut.  Konieczne jest więc radykalne skrócenie czasów przejazdu.  W tym celu założono wykorzystanie linii dużych prędkości Warszwa – CPK Trójmiasto, Warszawa – CPK – Poznań, a także budowę nowej linii dużej prędkości Nakło Nad Notecią – Okonek. W połączeniu ze zmodernizowanymi odcinkami istniejącej sieci kolejowej przyniesie skrócenie czasu przejazdu ze Szczecina od Warszawy o połowę.  Z Koszalina do Warszawy podróż zajmie docelowo 4 godziny 15 minut, zaś do CPK 4 godziny.  Z Kołobrzegu do Warszawy czas jazdy wyniesie 4,5 godzina, zaś do CPK 2 godziny 15 minut.

Docelowo 78% mieszkańców województwa zachodniopomorskiego będzie miała możliwość dojazdu do stacji pociągów dalekobieżnych w czasie poniżej pół godziny.

Total
9
Shares
Zobacz również: