Olsztyn ogłosił przetarg na rozbudowę sieci tramwajowej

fot. Jan Biernat/zbiorowy.info

Po nieudanym przetargu z 2018 roku na rozbudowę olsztyńskiej sieci tramwajowej miasto nie poddało się i ponownie ogłosiło przetarg. Zwiększono również budżet na realizację inwestycji. Czy tym razem się uda?

Drugie podejście

Olsztyn posiada najmłodszą sieć tramwajową w Polsce. System uruchomiono pod koniec 2015 roku, choć tramwaje były tutaj już wcześniej, do 1965 roku.  2 lata zajęło miastu ogłoszenie drugiego przetargu na rozbudowę sieci. Pierwszy z nich unieważniono z powodu znaczącego przekroczenia cen ofert przez potencjalnych wykonawców.

Inwestycja zakłada wybudowanie trasy z osiedla Pieczewo ulicami Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. W istniejącą sieć linia włączy się na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z ul. Kościuszki, w okolicy przystanku Skwer Wakara.  Łącznie będzie to ok. 6 km dwutorowej linii. Pozwoli to uruchomić dwie kolejne linie tramwajowe. Linia nr 4 kursować będzie z osiedla Pieczewo do dworca głównego, z kolei linia nr 5 z osiedla Pieczewo pod Wysoką Bramę.

Krańcówka na pl. Jendości Słowiańskiej

Na nowej trasie pojawi się 13 nowych przystanków. Nowy przetarg uwzględnia rozbudowę krańcówki  na placu Jedności Słowiańskiej przy Wysokiej Bramie. Dziś tramwaj zawraca przy tymczasowym peronie na ul 11 Listopada, gdzie pojedynczy tor kończy się kozłem oporowym. Będzie on jednak przedłużony, a dwutorowa krańcówka pojawi się na wspomnianym placu.

Czas przewidziany na realizację zadania to około 26 miesięcy, czyli nieco ponad 2 lata. W przetargu wyznaczono wiele kryteriów wyboru wykonawcy. Najwięcej punktów będzie można zdobyć za zaoferowanie najniższej ceny, która stanowi 60 procent oceny.  Punkty będzie można zdobyć również za okres dodatkowej rękojmi (10 proc.), organizację robót (15 proc.), utrzymanie terminu mimo dodatkowych kolizji sieci (5 proc.), dodatkowe badania spawów połączeń szyn (1 proc.), doświadczenie kierownika budowy (3 proc.), doświadczenie kierownika robót drogowych (3 proc.) oraz doświadczenie kierownika robót drogowych w zakresie torowiska (3 proc.).

Jeśli przetarg pójdzie zgodnie z planem to oferty poznamy 12 maja.  Łączny budżet projektu wynosi 527 mln zł i jest dofinansowany ze środków UE w prawie 85%. Jest to największy projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Total
11
Shares
Zobacz również: