Szynobus Kolei Dolnośląskich będzie jeździł w trójmiejskiej SKM

Fot. Kacper Rompca

W niedzielę 29 marca do elektrowozowni PKP SKM w Gdyni Cisowej dotarł spalinowy zespół trakcyjny SA132-002, należący do Kolei Dolnośląskich. Pojazd będzie obsługiwał linie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W zamian Koleje Dolnośląskie otrzymają od SKM inny pojazd.

Przyczyną dokonanej wymiany jest bardzo wysoka frekwencja w pociągach na linii PKM, z którą nie radzą sobie dziś kursujące po tej linii pojazdy. Celem wzmocnienia niektórych kursów i zapewnienia dodatkowych miejsc w pociągach sprowadzono z Dolnego Śląska  dodatkowy pojazd. Choć teraz z powodu pandemii koronawirusa frekwencja znacząco spadła, przewoźnik podchodzi do sprawy perspektywicznie i przygotowuje się na okres po epidemii, kiedy pasażerowie znów tłumnie powrócą do pociągów na linii PKM.

Koleje Dolnośląskie w zamian otrzymają od SKM jeden elektryczny zespół trakcyjny. Dolnośląski przewoźnik cierpi bowiem na niedobór taboru zarówno spalinowego, jak i elektrycznego. W przypadku pojazdów spalinowych spółka posiłkuje się jednostkami SKPL, zaś flotę elektryczną zasili uzyskany w ramach wymiany pojazd SKM. Prawdopodobnie będzie to zmodernizowana w 2013 roku w TS Opole jednostka EN57-1718. Co ciekawe, przed modernizacją przez wiele lat ta sama jednostka była wypożyczana do SKM Warszawa.

Jak informuje PKP SKM wymiana potrwa rok, z możliwością jej przedłużenia.  Pozyskany pojazd SA132 jest dość podobny do kursujących już po linii PKM pojazdów serii SA133, lecz posiada o jedną parę drzwi więcej. Jest to szczególnie ważne w kontekście prędkości wymiany pasażerów na gęsto rozmieszczonych przystankach na linii PKM.

Total
16
Shares
Zobacz również: