Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Szynobus Kolei Dolnośląskich będzie jeździł w trójmiejskiej SKM

W niedzielę 29 marca do elektrowozowni PKP SKM w Gdyni Cisowej dotarł spalinowy zespół trakcyjny SA132-002, należący do Kolei Dolnośląskich. Pojazd będzie obsługiwał linie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W zamian Koleje Dolnośląskie otrzymają od SKM inny pojazd.

Przyczyną dokonanej wymiany jest bardzo wysoka frekwencja w pociągach na linii PKM, z którą nie radzą sobie dziś kursujące po tej linii pojazdy. Celem wzmocnienia niektórych kursów i zapewnienia dodatkowych miejsc w pociągach sprowadzono z Dolnego Śląska  dodatkowy pojazd. Choć teraz z powodu pandemii koronawirusa frekwencja znacząco spadła, przewoźnik podchodzi do sprawy perspektywicznie i przygotowuje się na okres po epidemii, kiedy pasażerowie znów tłumnie powrócą do pociągów na linii PKM.

Koleje Dolnośląskie w zamian otrzymają od SKM jeden elektryczny zespół trakcyjny. Dolnośląski przewoźnik cierpi bowiem na niedobór taboru zarówno spalinowego, jak i elektrycznego. W przypadku pojazdów spalinowych spółka posiłkuje się jednostkami SKPL, zaś flotę elektryczną zasili uzyskany w ramach wymiany pojazd SKM. Prawdopodobnie będzie to zmodernizowana w 2013 roku w TS Opole jednostka EN57-1718. Co ciekawe, przed modernizacją przez wiele lat ta sama jednostka była wypożyczana do SKM Warszawa.

Jak informuje PKP SKM wymiana potrwa rok, z możliwością jej przedłużenia.  Pozyskany pojazd SA132 jest dość podobny do kursujących już po linii PKM pojazdów serii SA133, lecz posiada o jedną parę drzwi więcej. Jest to szczególnie ważne w kontekście prędkości wymiany pasażerów na gęsto rozmieszczonych przystankach na linii PKM.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More