Olsztyńska sieć tramwajowa będzie rozbudowana, ale z opóźnieniem

fot. Jan Biernat/zbiorowy.info

Władze Olsztyna planują ogłoszenie kolejnego przetargu na rozbudowę oddanej do użytku w 2015 roku sieci tramwajowej. Miasto próbowało już znaleźć wykonawcę prac, lecz kwoty oferentów znacznie przekroczyły możliwości miasta.

Olsztyńska sieć tramwajowa została oddana do użytku w grudniu 2015 roku. 3 linie tramwajowe łączą dworzec główny i centrum z krańcówką Kanta, a także dworzec z Uniwersytetem Warmińsko – Mazurskim. Sieć liczy obecnie 21 kilometrów. Teraz przyszedł czas na jej rozbudowę. W planach miasta jest dobudowanie 6 kilometrów torów. Pierwotnie władze miejskie zaplanowały przeznaczenie na ten cel 250 milionów złotych.

Pierwsze podejście od przetargu pokazało, że przeznaczona na rozbudowę kwota jest stanowczo za mała, bowiem najtańsza z ofert opiewała na 390 mln zł, czyli aż o 150 zł więcej niż chciało przeznaczyć miasto. W związku z brakiem tak dużych środków zaczęto szukać możliwości obniżenia kosztów projektu. W opracowaniu modyfikowanej dokumentacji biorą udział eksperci Jaspers. Ponadto miasto wystąpiło do Ministerstwa Rozwoju o zwiększenie dofinansowania z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Władze Olsztyna liczą, że zdobędą jeszcze w ramach wspomnianego programu środki niewykorzystane przez inne miasta. Decyzja odnośnie ewentualnego dofinansowania powinna być znana pod koniec maja. Jeśli uda się zdobyć dodatkowe środki miasto planuje ogłosić kolejny przetarg. Według wstępnych założeń rozstrzygniecie przetargu powinno mieć miejsce jeszcze w tym roku, by na początku 2020 roku rozpocząć budowę linii. Zakończenie budowy jest obecnie planowane na rok 2022.

Nowy odcinek sieci tramwajowej będzie przebiegał od skrzyżowania nieopodal Skweru Wakara aleją Piłsudskiego, Wyszyńskiego i Krasickiego aż do Pieczewa. Po nowym odcinku pojadą dwie nowe linie tramwajowe do Wysokiej Bramy oraz do dworca głównego. Po nowej trasie oprócz obecnie kursujących solarisów tramino pojadą nowe składy tureckiej firmy Durmalzar.

Total
29
Shares
Zobacz również: