WKD: Drugi tor do Grodziska coraz bliżej

EN95 Warszawskiej Kolei Dojazdowej na stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska /Fot. Emil Włuka

W miniony poniedziałek w Grodzisku Mazowieckim odbyło się spotkanie z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem. W dyskusji samorządowiec zapowiedział, że budowa nowego toru rozpocznie się już w przyszłym roku.

Marszałek Struzik zapowiedział, że jeszcze w drugim półroczu bieżącego roku powinno rozpocząć się projektowanie inwestycji, zaś w połowie 2020 roku konkretne prace budowlane. Czas samej budowy, zdaniem samorządowca, potrwa od półtorej roku do dwóch lat. Ten okres będzie wiązał się z utrudnieniami w ruchu pociągów pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Podkową Leśną, więc na czas budowy pasażerowie będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Warto dodać, że 25 marca dokonano otwarcia ofert na zaprojektowanie nowego toru, a obecnie trwa ich ocena. Do wykonania zadania zgłosiło się osiem firm. Jeśli ocena ofert pójdzie sprawnie, są duże szanse na realizację inwestycji w terminach zapowiedzianych przez marszałka województwa.

Obecnie linia WKD na odcinku Podkowa Leśna Główna – Grodzisk Mazowiecki Radońska jest jednotorowa i pozbawiona mijanek. Odcinek ten ma aż 7 kilometrów długości, a jego przejazd zajmuje 14 minut. Taki stan rzeczy powoduje, że przepustowość tego odcinka jest wysoce niesatysfakcjonująca. Obecnie pociągi z Grodziska Mazowieckiego odjeżdżają przez większość dnia z częstotliwością co 60 minut. Nowy, dodatkowy tor pozwoli na znaczne poprawienie przepustowości i zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów, np. poprzez wydłużenie kursów z Warszawy, kończących bieg w Podkowie Leśnej.

Planowane prace oprócz budowy nowego toru obejmą także wymianę wszystkich obiektów inżynieryjnych, dobudowę nowych peronów i niezbędną przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych wynikającą z budowy drugiego toru. Zaplanowano także przebudowę peronów na wszystkich przystankach osobowych. Duże zmiany szykują się w Podkowie Leśnej Zachodniej, gdzie przebudowany zostanie istniejący układ torowy.

Total
40
Shares
Zobacz również: