Gdańsk: zabytkowa stodwójka pojedzie na linii regularnej

Dotychczas 102Na kursował jedynie na liniach okazjonalnych

Szykuje się prawdziwa gratka dla miłośników zabytkowych tramwajów. Oprócz opisanych przez nas miast w poprzednim artykule, w wakacje do regularnej eksploatacji na regularnej linii zostanie włączony zabytkowy tramwaj 102Na.

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku przygotował dla mieszkańców, turystów i miłośników komunikacji miejskiej nie lada atrakcję. w okresie od 29.06.2019 -01.09.2019 r. w soboty, niedziele i święta brygada 8/17 będzie obsługiwana przez historyczny tramwaj 102Na. Linia 8 od zawsze w wakacyjne weekendy cieszy się szczególnie dużą popularnością. Do zeszłego roku łączyła bowiem plażę w Jelitkowie z plażą na Stogach, obsługując po drodze duże osiedla mieszkaniowe Przymorze i Zaspa, a także centrum miasta. W tym roku z powodu remontu torowiska na Stogach linia nr 8 została skrócona do Przeróbki. Nadal pozwala jednak dotrzeć mieszkańcom i turystom do plaży w Jelitkowie.

Zabytkowy tramwaj 102Na o numerze taborowym 1105 będzie wyjeżdżał z zajezdni Nowy Port około godziny 9:50 w kierunku Jelitkowa. W trakcie dnia wykona 4 kursy w relacji Jelitkowo – Przeróbka i 3 kursy w relacji Przeróbka – Jelitkowo, by o godzinie 18:18 zjechać z Przeróbki od Zajezdni Nowy Port. W zabytkowym tramwaju będzie oczywiście obowiązywała taryfa ZTM Gdańsk. – Tramwaj będzie dostosowany do eksploatacji na liniach zwykłych poprzez montaż dwóch kasowników mobilnych wewnątrz pojazdu – informuje w rozmowie z serwisem zbiorowy.info Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy ZTM Gdańsk. Obecnie trwa przygotowanie do kampanii reklamowej promującej nową inicjatywę ZTM.

Dlaczego ZTM zdecydował się na wykorzystanie na linii nr 8 zabytkowego tramwaju? – Wagon 102Na to zabytkowy tramwaj, który będzie atrakcją samą w sobie. Tego typu wagony definiowały tabor tramwajowy w komunikacji miejskiej w polskich miastach przez całe dekady. Stanowią część naszej historii, ale też część dziedzictwa komunikacji miejskiej. Dziś możemy potraktować podróż tym wagonem jako swoisty powrót do przeszłości, atrakcyjny zarówno dla tych, którzy pamiętają te tramwaje z gdańskich torowisk, jak i młodszych, którzy nigdy nie mieli okazji jechać tym wagonem – tłumaczy Zygmunt Gołąb.

Pojawienie się zabytkowego tramwaju na regularnej linii w Gdańsku cieszy tym bardziej, że dotychczas mimo dość licznej floty tego rodzaju pojazdów, liczącej 5 wagonów, ich wykorzystanie było stosunkowo niskie, o czym informowaliśmy tutaj.

Mając na uwadze dotychczasową wysoką awaryjność zabytkowych tramwajów, o której mowa również w powyższym artykule, pojawia się obawa o utrzymanie tramwaju 102Na w sprawności technicznej. ZTM jednak uspokaja – Zużycie następuje w przypadku każdego typu taboru, nie tylko historycznego. Jesteśmy przygotowani do napraw serwisowych, również tych z użyciem historycznych elementów. – zapewnia Zygmunt Gołąb.

Gdańsk jest jedynym miastem, które zdecydowało się na wykorzystanie pojazdu zabytkowego w linii regularnej. W innych miastach, np. w Warszawie, miejscowy organizator przewozów uruchomił sezonową linię w taryfie miejskiej, obsługiwanej wyłącznie przez pojazdy zabytkowe. Czy Gdańsk też rozważał wykorzystanie większej liczby zabytkowych tramwajów w podobnej formie? – Czekamy na pierwsze wnioski i doświadczenia kursowania 102Na w ruchu liniowym. Niewykluczone, że już w przyszłym sezonie letnim pojawi się linia sezonowa obsługiwana w całości przez tabor historyczny – informuje Zygmunt Gołąb.

Total
64
Shares
Zobacz również: