Wakacje z zabytkowymi tramwajami – najciekawsze oferty

Fot.Rdrozd/CC BY-SA 4.0

W wakacje na tory tramwajowe w kilku miastach Polski wyjeżdżają zabytkowe tramwaje, które stanowią niemałą atrakcję zarówno dla mieszkańców jak i turystów odwiedzających poszczególne miasta. W największych miast oferta jest naprawdę bogata. Sprawdziliśmy, w których miastach na miłośników starych tramwajów czeka najwięcej atrakcji.

Wrocław
W tym roku we Wrocławiu funkcjonują aż 3 linie tramwajowe obsługiwane taborem zabytkowym. Trasa linii A wiedzie z Opery do Hali Stulecia, zaś trasa linii B – z Hali Stulecia do Opery. Uruchomiona po raz pierwszy w tym roku okólna linia C prowadzi również obok Opery, ale także przez Centrum, Nadodrze i wokół Ostrowa Tumskiego. Obsługę linii A i B zapewnią tramwaje Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego, czyli Konstal N z 1949 roku, Konstal 4N1 „Enusia” z 1949 roku, a także niedawno wyremontowany tramwaj Konstal 102Na z 1972 roku. Linię C obsłuży z kolei Towarzystwo Miłośników Wrocławia tramwajami Linke-Hofmann Standard „Baba Jaga”, wyprodukowany w 1929 roku oraz Konstal 102N „Strachotek” z 1969 roku.

Bilety normalne na przejazd zabytkowymi tramwajami będą kosztowały 3,40 zł, natomiast ulgowe 1,70 zł. Co ważne, na liniach ważne są także wszystkie bilety obowiązujące w taryfie miejskiej. Warunkiem przejazdu jest jednak ich wcześniejsze skasowanie lub aktywowanie, gdyż w zabytkowych tramwajach nie ma takiej możliwości. Zabytkowe linie tramwajowe będą kursowały aż do 27 października w soboty, niedziele i dni świąteczne. Szczegółowe rozkłady jazdy, a także mapki znajdują się na stronie miasta Wrocławia.

Warszawa
W tym roku na warszawskich ulicach można spotkać zabytkowe tramwaje obsługujące dwie linie tramwajowe. Linię T, funkcjonującą na trasie Plac Narutowicza – most Poniatowskiego, Targowa, Most Śląsko – Dąbrowski, al. Solidarności, Towarowa, Plan Narutowicza obsługują wagony typu K, N oraz 4Nj. Linią T można dojechać to takich atrakcji turystycznych jak m.in.: Stadion Narodowy, Zoo, Stare Miasto, Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego.

Drugą turystyczną linią tramwajową jest linia nr 36, łącząca plac Narutowicza, Filtrową, Plac Zbawiciela, Marszałkowską i plac Wilsona z pętlą Metro Marymont. Dzięki linii nr 36 można dojechać m.in. do Ogrodu Saskiego, Pałacu Kultury i Nauki, Zespołu Stacji Filtrów, a także budynku PAST-y. Na linii można spotkać tramwaje typu 105N, zwane „akwariami”, a także legendarne tramwaje typu 13N, które przez kilkadziesiąt lat były nieodłącznym elementem codzienności Warszawiaków.

Obie linie będą kursowały aż do 15 września w weekendy, a linia T dodatkowo także w święta. Na obu liniach obowiązuje taryfa ZTM. Bilety jednorazowe, przesiadkowe i czasowe są kasowane przez znajdujących się na pokładzie tramwajów konduktorów. Bilety okresowe trzeba wcześniej aktywować w innym pojeździe lub bramce metra. Rozkłady jazdy linii 36 oraz T można odnaleźć na stronie ZTM Warszawa.

Poznań
W Poznaniu, jak co roku, na miejskie ulice wyruszą tramwaje linii 0. Będzie można na niej trafić na składy typu N, złożone z dwóch lub trzech wagonów, ale także pojazdy typu 102N, 102Na i 105N. Trasa linii 0 prowadzi z zajezdni Madaliśnkiego przez Głogowską, Arenę, Rynek Jeżycki, Rondo Kaponiera, Zamek, Marcinkowskiego, Plac Wiosny Ludów, Rynek Wildecki z powrotem do zajezdni Madalińskiego. Linia tramwajowa pozwala dojechać do wielu atrakcji znajdujących się w centrum Poznania. Niestety, w przeciwieństwie do innych miast na linii 0 nie obowiązuje taryfa ZTM. Konieczny jest zakup specjalnych biletów na przejazd na pokładzie zabytkowych tramwajów. jednoprzejazdowe normalne kosztuje 4 zł, zaś ulgowy 3 zł (dla dzieci do lat 16). Możliwy jest zakup biletu rodzinnego za 12 zł, dzięki któremu możliwa jest podróż maksymalnie 5 osób, w tym maksymalnie dwojga dorosłych. Dostępne są też bilety jednodniowe w cenach wynoszących odpowiednio 8 zł, 6 zł, i 24 zł. Linia będzie kursować aż do 29 wrześnie w soboty, niedziele i święta. Szczegółowe informacje dotyczące m.in. rozkładu dojazdy są dostępne w ulotce informacyjnej ZTM Poznań.

Bydgoszcz
Turystyczne linie tramwajowe funkcjonują różnież w innych miastach Polski. Zabytkowe tramwaje kursują także między innymi w Bydgoszczy. Podobnie jak w Poznaniu turystyczna linia oznaczona jest numerem 0 i kursuje pomiędzy pętlą na Rycerskiej a Lasem Gdańskim przez dworzec główny, Operę, ulicę Gdańską i Stadion Zawiszy. Na linii kursują historyczne wagony typu 5N oraz Herbrand. Na szczególną uwagę zasługują wagony typu Herbrand. Jeden z nich został wyprodukowany w 1896, zaś drugi w 1898 roku, czyli ponad 120 lat temu! Dzięki temu to właśnie Bydgoszcz może pochwalić się posiadaniem dwóch najstarszych czynnych elektrycznych wagonów tramwajowych w Polsce. Na linii 0 honorowane są wszystkie bilety taryfy miejskiej ZDMiKP Bydgoszcz. Warunkiem przejazdu na podstawie biletów krótko- i długookresowych jest uprzednie skasowanie lub aktywowanie biletów w pojeździe innej linii, wyposażonym w kasowniki. Bilety jednorazowe można kupić na pokładzie zabytkowego tramwaju. Linia kursuje tylko w weekendy. Szczegółowy rozkład jazdy jest dostępny na stronie ZDMiKP Bydgoszcz.

Total
41
Shares
Zobacz również: