Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Wakacje z zabytkowymi tramwajami – najciekawsze oferty

W wakacje na tory tramwajowe w kilku miastach Polski wyjeżdżają zabytkowe tramwaje, które stanowią niemałą atrakcję zarówno dla mieszkańców jak i turystów odwiedzających poszczególne miasta. W największych miast oferta jest naprawdę bogata. Sprawdziliśmy, w których miastach na miłośników starych tramwajów czeka najwięcej atrakcji.

Wrocław
W tym roku we Wrocławiu funkcjonują aż 3 linie tramwajowe obsługiwane taborem zabytkowym. Trasa linii A wiedzie z Opery do Hali Stulecia, zaś trasa linii B – z Hali Stulecia do Opery. Uruchomiona po raz pierwszy w tym roku okólna linia C prowadzi również obok Opery, ale także przez Centrum, Nadodrze i wokół Ostrowa Tumskiego. Obsługę linii A i B zapewnią tramwaje Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego, czyli Konstal N z 1949 roku, Konstal 4N1 „Enusia” z 1949 roku, a także niedawno wyremontowany tramwaj Konstal 102Na z 1972 roku. Linię C obsłuży z kolei Towarzystwo Miłośników Wrocławia tramwajami Linke-Hofmann Standard „Baba Jaga”, wyprodukowany w 1929 roku oraz Konstal 102N „Strachotek” z 1969 roku.

Bilety normalne na przejazd zabytkowymi tramwajami będą kosztowały 3,40 zł, natomiast ulgowe 1,70 zł. Co ważne, na liniach ważne są także wszystkie bilety obowiązujące w taryfie miejskiej. Warunkiem przejazdu jest jednak ich wcześniejsze skasowanie lub aktywowanie, gdyż w zabytkowych tramwajach nie ma takiej możliwości. Zabytkowe linie tramwajowe będą kursowały aż do 27 października w soboty, niedziele i dni świąteczne. Szczegółowe rozkłady jazdy, a także mapki znajdują się na stronie miasta Wrocławia.

Warszawa
W tym roku na warszawskich ulicach można spotkać zabytkowe tramwaje obsługujące dwie linie tramwajowe. Linię T, funkcjonującą na trasie Plac Narutowicza – most Poniatowskiego, Targowa, Most Śląsko – Dąbrowski, al. Solidarności, Towarowa, Plan Narutowicza obsługują wagony typu K, N oraz 4Nj. Linią T można dojechać to takich atrakcji turystycznych jak m.in.: Stadion Narodowy, Zoo, Stare Miasto, Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego.

Drugą turystyczną linią tramwajową jest linia nr 36, łącząca plac Narutowicza, Filtrową, Plac Zbawiciela, Marszałkowską i plac Wilsona z pętlą Metro Marymont. Dzięki linii nr 36 można dojechać m.in. do Ogrodu Saskiego, Pałacu Kultury i Nauki, Zespołu Stacji Filtrów, a także budynku PAST-y. Na linii można spotkać tramwaje typu 105N, zwane „akwariami”, a także legendarne tramwaje typu 13N, które przez kilkadziesiąt lat były nieodłącznym elementem codzienności Warszawiaków.

Obie linie będą kursowały aż do 15 września w weekendy, a linia T dodatkowo także w święta. Na obu liniach obowiązuje taryfa ZTM. Bilety jednorazowe, przesiadkowe i czasowe są kasowane przez znajdujących się na pokładzie tramwajów konduktorów. Bilety okresowe trzeba wcześniej aktywować w innym pojeździe lub bramce metra. Rozkłady jazdy linii 36 oraz T można odnaleźć na stronie ZTM Warszawa.

Poznań
W Poznaniu, jak co roku, na miejskie ulice wyruszą tramwaje linii 0. Będzie można na niej trafić na składy typu N, złożone z dwóch lub trzech wagonów, ale także pojazdy typu 102N, 102Na i 105N. Trasa linii 0 prowadzi z zajezdni Madaliśnkiego przez Głogowską, Arenę, Rynek Jeżycki, Rondo Kaponiera, Zamek, Marcinkowskiego, Plac Wiosny Ludów, Rynek Wildecki z powrotem do zajezdni Madalińskiego. Linia tramwajowa pozwala dojechać do wielu atrakcji znajdujących się w centrum Poznania. Niestety, w przeciwieństwie do innych miast na linii 0 nie obowiązuje taryfa ZTM. Konieczny jest zakup specjalnych biletów na przejazd na pokładzie zabytkowych tramwajów. jednoprzejazdowe normalne kosztuje 4 zł, zaś ulgowy 3 zł (dla dzieci do lat 16). Możliwy jest zakup biletu rodzinnego za 12 zł, dzięki któremu możliwa jest podróż maksymalnie 5 osób, w tym maksymalnie dwojga dorosłych. Dostępne są też bilety jednodniowe w cenach wynoszących odpowiednio 8 zł, 6 zł, i 24 zł. Linia będzie kursować aż do 29 wrześnie w soboty, niedziele i święta. Szczegółowe informacje dotyczące m.in. rozkładu dojazdy są dostępne w ulotce informacyjnej ZTM Poznań.

Bydgoszcz
Turystyczne linie tramwajowe funkcjonują różnież w innych miastach Polski. Zabytkowe tramwaje kursują także między innymi w Bydgoszczy. Podobnie jak w Poznaniu turystyczna linia oznaczona jest numerem 0 i kursuje pomiędzy pętlą na Rycerskiej a Lasem Gdańskim przez dworzec główny, Operę, ulicę Gdańską i Stadion Zawiszy. Na linii kursują historyczne wagony typu 5N oraz Herbrand. Na szczególną uwagę zasługują wagony typu Herbrand. Jeden z nich został wyprodukowany w 1896, zaś drugi w 1898 roku, czyli ponad 120 lat temu! Dzięki temu to właśnie Bydgoszcz może pochwalić się posiadaniem dwóch najstarszych czynnych elektrycznych wagonów tramwajowych w Polsce. Na linii 0 honorowane są wszystkie bilety taryfy miejskiej ZDMiKP Bydgoszcz. Warunkiem przejazdu na podstawie biletów krótko- i długookresowych jest uprzednie skasowanie lub aktywowanie biletów w pojeździe innej linii, wyposażonym w kasowniki. Bilety jednorazowe można kupić na pokładzie zabytkowego tramwaju. Linia kursuje tylko w weekendy. Szczegółowy rozkład jazdy jest dostępny na stronie ZDMiKP Bydgoszcz.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More