Czy w Twoim pociągu jest klimatyzacja? Sprawdź sam!

W miesiącach letnich pasażerów bardzo często pragną uzyskać informację, czy ich pociąg jest lub będzie wyposażony w klimatyzację. Jak sprawdzić fakt istnienia klimatyzacji samodzielnie przed oraz w trakcie podróży?

Sprawdzenie przed rozpoczęciem podróży informacji na temat obecności klimatyzacji w pociągu jest stosunkowo proste. Informacje na ten temat zawarte są w rozkładzie jazdy. Na plakatowych rozkładach, dostępnych na stacjach, pociągi z klimatyzacją oznaczone są symbolem płatka śniegu pod numerem pociągu (ilustracja poniżej). W rozkładach internetowych informacja o wyposażeniu pociągu w klimatyzację podana jest słownie i zazwyczaj znajduje się w rubryce „szczegóły połączenia” lub „dane połączenia”.

Wyposażenie polskich pociągów krajowych i międzynarodowych w klimatyzację można sprawdzić na czeskiej stronie vagonweb.cz. Trzeba mieć jednak na uwadze, że strona daje jedynie informacje poglądowe i nie zawsze mogą być aktualne.

Niestety zdarza się, że pociąg oznaczony w rozkładzie jazdy jako skład z klimatyzacją z różnych przyczyn, takich jak np. awaria taboru, nie jest w nią wyposażony. Może się także zdarzyć sytuacja odwrotna. Pociąg bez adnotacji w rozkładzie jazdy o klimatyzacji w rzeczywistości jest w nią wyposażony. Przydatna może zatem okazać się umiejętność sprawdzenia wyposażenia pociągu w klimatyzację już w trakcie podróży. Oprócz panującego chłodu wewnątrz pojazdu o jej obecności informują oznaczenia naklejone na oknach z możliwością otwarcia o treści „pojazd klimatyzowany, prosimy nie otwierać okien”. W klimatyzację wyposażone są także wszystkie pojazdy niewyposażone w okna, które można otworzyć. Do takich zaliczają się składy ED250 Pendolino oraz ED160 Flirt.

Należy pamiętać również, że klimatyzacja działa wydajnie jedynie przy zamkniętych oknach. Otwarte okna powodują stały dopływ ciepłego powietrza z zewnątrz do wnętrza wagonów, przez co urządzenia klimatyzacyjne nie nadążają za nieustannym ochładzaniem napływającego ciepłego powietrza. Z tego powodu okna mające możliwość otwarcia są podczas pracy klimatyzacji zablokowane.

Co jednak należy zrobić, kiedy pojazd posiada informację o obecności klimatyzacji, okna są zablokowane, a wewnątrz i tak jest zbyt ciepło? Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie poinformowanie załogi pociągu i poproszenie o interwencję.

Którzy przewoźnicy mają najwięcej klimatyzowanych pojazdów?

W Polsce istnieje kilku przewoźników, którzy posiadają w 100% klimatyzowany tabor Są to głównie spółki będące własnością samorządów. Należą do nich między innymi: Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Warszawska Kolej Dojazdowa, Szybka Kolej Miejska w Warszawie, Koleje Wielkopolskie, Koleje Małopolskie, a także prywatny dalekobieżny przewoźnik Leo Express. Nie licząc jednego klasycznego pojazdu serii EN57, w pełni klimatyzowany tabor mają także Koleje Dolnośląskie. Z pomocą rządu oraz samorządów wojewódzkich stale rośnie odsetek pojazdów wyposażonych w klimatyzację u trzech największych Przewoźników w Polsce: PKP Intercity, Przewozów Regionalnych i Kolei Mazowieckich.

Jedynym dużym przewoźnikiem kolejowym w Polsce, który prawie w ogóle nie posiada pojazdów z klimatyzacją jest PKP SKM w Trójmieście. Przewoźnik wprawdzie użytkuje na liniach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wypożyczone od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego spalinowe zespoły trakcyjne, lecz podstawowej trasie Gdańsk Śródmieście – Wejherowo – Lębork klimatyzowanych pociągów nie ma prawie wcale. Nadmorska spółka dysponuje jedynie dwoma klimatyzowanymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi serii 31WE Impuls, co wobec 69 elektrycznych składów będących na stanie przewoźnika stanowi zaledwie niecałe 3% floty.

Total
61
Shares
2 komentarze
    1. Spieszymy z korektą, dzięki za czujność 😉

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: