Gdańsk: Pierwsze wakacje bez nocnego tramwaju

W te wakacje z nocnego spaceru po Gdańsku nie będzie można wrócić tramwajem.

Od 2010 roku corocznie, w sezonie letnim, siatkę nocnych połączeń transportu zbiorowego w Gdańsku uzupełniała nocna linia tramwajowa N0.  Pozwalała ona dotrzeć mieszkańcom z dzielnic takich jak: Zaspa, Przymorze, Oliwa, Wrzeszcz, Chełm, Ujeścisko – Łostowice na nocne imprezy w centrum miasta. Linia cieszyła się dużą popularnością, szczególnie podczas Jarmarku Świętego Dominika. Chociaż tegoroczny jarmark zaczyna się już jutro, informacji o uruchomieniu linii N0 nie ma. Dlaczego?

Jak się okazuje na przeszkodzie stanęły w tym roku przyczyny techniczne. – W tym sezonie w godzinach nocnych prowadzone są niezbędne prace techniczne na całej sieci tramwajowej. Prace te mogą być wykonane tylko podczas przerwy w ruchu liniowym, stąd wybór pory nocnej. Dlatego, w tym roku w sezonie letnim nocna linia tramwajowa N0 nie będzie funkcjonować – informuje w rozmowie z serwisem zbiorowy.info Zygmunt Gołąb, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Rzeczywiście, bieżący rok obfituje w liczne nocne prace torowe. W ostatnich tygodniach remontowano między innymi torowiska tramwajowe w Oliwie, a także na tzw. węźle piastowskim, gdzie rok temu doszło do poważnego wykolejenia tramwaju.

Dotychczas linia funkcjonowała z różną częstotliwością, wahającą się w poszczególnych sezonach od 20 do 40 minut. Była więc solidnym wzmocnieniem obsługi na takich ciągach transportowych jak Centrum – Zaspa – Przymorze, Oliwa – Wrzeszcz – Centrum, Ujeścisko-Łostowice – Chełm – Centrum.

Co zamiast nocnego tramwaju?

Czy gdański ZTM przygotował dla pasażerów alternatywne formy dojazdu i powrotu z wakacyjnych wydarzeń? – Zwiększenie częstotliwości funkcjonowania wybranych linii tramwajowych w okresie sezonu letniego zostało wprowadzone już w czerwcu. Jest to stała oferta sezonowa, która uwzględnia również ruch pasażerski podczas Jarmarku. W przypadku indywidualnych większych imprez w trakcie trwania Jarmarku (np. koncerty kończące się o późnych godzinach) do ruchu włączane są dodatkowe składy tramwajowe i autobusy. Przed każdym koncertem jest publikowany odrębny komunikat – tłumaczy Zygmunt Gołąb.

W 2019 roku linia N0 kursowała dwukrotnie: w noc sylwestrową oraz podczas majowej nocy muzeów.

Total
1
Shares
Zobacz również: