Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Gdańsk: Pierwsze wakacje bez nocnego tramwaju

Od 2010 roku corocznie, w sezonie letnim, siatkę nocnych połączeń transportu zbiorowego w Gdańsku uzupełniała nocna linia tramwajowa N0.  Pozwalała ona dotrzeć mieszkańcom z dzielnic takich jak: Zaspa, Przymorze, Oliwa, Wrzeszcz, Chełm, Ujeścisko – Łostowice na nocne imprezy w centrum miasta. Linia cieszyła się dużą popularnością, szczególnie podczas Jarmarku Świętego Dominika. Chociaż tegoroczny jarmark zaczyna się już jutro, informacji o uruchomieniu linii N0 nie ma. Dlaczego?

Jak się okazuje na przeszkodzie stanęły w tym roku przyczyny techniczne. – W tym sezonie w godzinach nocnych prowadzone są niezbędne prace techniczne na całej sieci tramwajowej. Prace te mogą być wykonane tylko podczas przerwy w ruchu liniowym, stąd wybór pory nocnej. Dlatego, w tym roku w sezonie letnim nocna linia tramwajowa N0 nie będzie funkcjonować – informuje w rozmowie z serwisem zbiorowy.info Zygmunt Gołąb, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Rzeczywiście, bieżący rok obfituje w liczne nocne prace torowe. W ostatnich tygodniach remontowano między innymi torowiska tramwajowe w Oliwie, a także na tzw. węźle piastowskim, gdzie rok temu doszło do poważnego wykolejenia tramwaju.

Dotychczas linia funkcjonowała z różną częstotliwością, wahającą się w poszczególnych sezonach od 20 do 40 minut. Była więc solidnym wzmocnieniem obsługi na takich ciągach transportowych jak Centrum – Zaspa – Przymorze, Oliwa – Wrzeszcz – Centrum, Ujeścisko-Łostowice – Chełm – Centrum.

Co zamiast nocnego tramwaju?

Czy gdański ZTM przygotował dla pasażerów alternatywne formy dojazdu i powrotu z wakacyjnych wydarzeń? – Zwiększenie częstotliwości funkcjonowania wybranych linii tramwajowych w okresie sezonu letniego zostało wprowadzone już w czerwcu. Jest to stała oferta sezonowa, która uwzględnia również ruch pasażerski podczas Jarmarku. W przypadku indywidualnych większych imprez w trakcie trwania Jarmarku (np. koncerty kończące się o późnych godzinach) do ruchu włączane są dodatkowe składy tramwajowe i autobusy. Przed każdym koncertem jest publikowany odrębny komunikat – tłumaczy Zygmunt Gołąb.

W 2019 roku linia N0 kursowała dwukrotnie: w noc sylwestrową oraz podczas majowej nocy muzeów.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More