MPK Wrocław zmierzy czas jazdy tramwajów

Tramwaj MPK Wrocław/Fot. Kacper Rompca

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu wraz z miejskim Departamentem Infrastruktury i Transportu planuje dokonać optymalizacji oraz usprawnienia rozkładów jazdy. W tym celu zaplanowano zmierzenie czasów jazdy tramwajów metodą empiryczną.

Zgodnie z założeniami badań tramwaje wszystkich linii mają startować z przystanków początkowych zgodnie z rozkładem jazdy. Na dalszej części trasy pojazdy jednak nie będą kursowały zgodnie z rozkładem jazdy, lecz wedle możliwości technicznych pojazdu, trasy po której się porusza, wraz z uwzględnieniem stanu torowisk oraz natężenia ruchu. Badania prowadzone będa w powyższej formule po raz pierwszy. Ich rozpoczęcie zaplanowano na 13 lipca, a zakończenie na 19 lipca. Badania będą prowadzone w godzinach 6:00 – 20:00.

Prowadzone pomiary mają na celu dostosowanie rozkładów jazdy tramwajów do rzeczywistych czasów przejazdu, co ma pozwolić na zlikwidowanie występujących obecnie opóźnień i przyspieszeń odjazdów. Na podstawie wyników pomiarów dokonane zostaną także zmiany w systemie ITS.

Sposób prowadzenia badań budzi jednak kilka wątpliwości. Przede wszystkim pomiary wprowadzą zamieszanie wśród pasażerów, ponieważ poza przystankami początkowymi tramwaje nie będą kursowały zgodnie z rozkładem jazdy. Rzeczywiste czasy przyjazdu tramwajów będą wyświetlane na tablicach Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Trzeba jednak pamiętać, iż tablice nie są zlokalizowane na wszystkich przystankach. Wątpliwości budzi także okres prowadzenia badań. Obecnie trwają bowiem wakacje, podczas których ruch na drogach oraz w pojazdach transportu zbiorowego jest mniejszy niż w trakcie roku szkolnego, co może spowodować niewłaściwe funkcjonowanie transportu tramwajowego po wprowadzeniu zmian w okresie pozawakacyjnym.

Total
14
Shares
Zobacz również: