Gdańsk: Nowe tramwaje oficjalnie zaprezentowane [FOTORELACJA]

31 października rano odbyła się oficjalna prezentacja dwóch z 15 nowych tramwajów Pesa Jazz Duo. Według informacji przekazanych przez władze miasta do końca roku dołączą do nich dwa kolejne pojazdy.

Jak informowaliśmy w ostatnich dniach, pierwszy tramwaj przyjechał do Gdańska w nocy z 29 na 30 lipca 2019 roku. Odbiór nastąpił jednak dopiero po trzech miesiącach. Dziś, po oficjalnej prezentacji wraz z dostarczonym we wrześniu pojazdem rozpoczynają liniową służbę na linii nr 12, łączącej Oliwę z Migowem.

Od dotychczas eksploatowanych Jazzów tramwaje różnią się obecnością większej liczby monitorów LCD, bocznymi wyświetlaczami wewnętrznymi prezentującymi przebieg trasy, defibrylator oraz porty USB do ładowania urządzeń elektronicznych oraz stanowisko do przewozu roweru. Nowe jazzy mają udoskonalony system klimatyzacji i ogrzewania, a także lepsze oświetlenia progów wejściowych. Ciekawostką jest zmienna barwa oświetlenia, która ma zmieniać się w zależności od temperatury zewnętrznej. W niskich temperaturach barwa oświetlenia będzie ciepła, zaś w wysokich temperaturach zastąpi ją barwa zimna.

Dla motorniczych do dyspozycji motorniczych znajduje się w nich miejsce na rzeczy osobiste, chłodziarka na napoje, uchwyt na kubek, gniazdo USB do ładowania urządzeń mobilnych, radioodbiornik i czujnik dymu papierosowego. Tramwaje zabierają na pokład ponad 200 pasażerów, jednak na miejsce siedzące może liczyć zaledwie 32 pasażerów.

Do końca roku do Gdańska trafią jeszcze 2 tramwaje. Na kolejne pasażerowie poczekają do przyszłego roku. – Dzisiaj informujemy o dwóch nowych tramwajach, dwa kolejne dotrą jeszcze w tym roku. Następne tramwaje, z tego zamówienia powinny dotrzeć w pierwszym półroczu 2020 roku. Łącznie zamówiliśmy w Pesie 30 tramwajów – mówił podczas prezentacji zastępca prezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski.

Cena jednego tramwaju to 8 mln 856 tys. zł brutto. Łączny koszt zakupu 15 nowych wraz z pakietami specjalistycznymi to 138 mln 277 tys. zł. Zakup tramwajów uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 83,5 proc. w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IV A.

Total
0
Shares
Zobacz również: