Jednoczłonowy Moderus Beta dla Elbląga gotowy

Nowy Tramwaj Moderus Beta dla Elbląga/ fot. Modertrans

Modertrans na swoim profilu na portalu społecznościowym Facebook zaprezentował zdjęcia pierwszego w Polsce jednoczłonowego, częściowo niskopodłogowego tramwaju. Wagon Moderus Beta przechodzi obecnie testy i w I kwartale 2020 roku trafi do Tramwajów Elbląskich.

Produkt jest efektem umowy zawartej w czerwcu 2017 roku między miastem Elbląg a Modertransem na dostawę trzech nowych, jednoczłonowych, częściowo niskopodłogowych tramwajów. Model Moderus Beta MF 09 AC ma niespełna 14,5 metra długości, wózki o rozstawie kół 1000 mm i zlokalizowaną w środkowej części przestrzeń niskopodłogową. Niska podłoga stanowi około 40% długości wagonu.

Obecnie tramwaj znajduje się w Łodzi, gdzie będzie przechodził testy i badania niezbędne do uzyskania homologacji. Na wybór miejsca testów złożył się między innymi rozstaw torów 1000 mm jak i stosunkowo niewielka odległość od fabryki Modertransu. Ponadto producent chce przetestować w tramwaj w warunkach odmiennych od tych, dla których był projektowany.

Elbląg zamówił łącznie 4 takie tramwaje. Ostatni egzemplarz zamówiono pod koniec 2018 roku. Wszystkie pojazdy powinny wyjechać na elbląskie tory w I kwartale 2020 roku. Jest to pierwszy zakup nowych tramwajów w Elblągu od 2006 roku, gdy do miasta dotarło 6 tramwajów PESA 121N.

Total
41
Shares
1 komentarz
  1. Najprawdopodobniej pojawi się także piąty jednoczłonowy, niskopodłogowy tramwaj w Elblągu. Nieco później, niż ta czwórka. Bardzo się cieszę, że te pojazdy pojawiły się w Polsce, oby powstało ich więcej (nie licząc tych na Śląsk, ponieważ te są już pewne na 99%, że będą).

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: