Ruciane-Nida, Pisz: oferta kolei po modernizacji linii kolejowej

Stacja Ruciane-Nida po remoncie /Fot. PKP PLK

Pisz i Ruciane-Nida są miastami położonymi na Pojezierzu Mazurskim, w południowo-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Z powodu położenia w jednym z najbardziej malowniczych krajobrazów Polski są to miejscowości popularne wśród turystów. Niestety dla turysty dojazd pociągiem na Mazury od lat był bardzo trudny. Czy modernizacja linii kolejowej nr 219 Olsztyn – Pisz – Ełk zmieniła ten stan?

Linia kolejowa nr 219 prowadzi z Olsztyna przez Szczytno, Ruciane-Nida i Pisz do Ełku. Jej trasa poprowadzona jest w bliskim sąsiedztwie jezior wchodzących w skład Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Trudno wyobrazić sobie miejsce o większym potencjale turystycznym. W dobie coraz większego ruchu na drogach i rosnącego zatłoczenia dróg w miejscowościach turystycznych kolej wydaje się być atrakcyjną alternatywą w podróżach wypoczynkowych. W październiku PKP Polskie Linie Kolejowe ukończyły modernizację linii kolejowej nr 219 na odcinku Szczytno – Pisz, a w II kwartale 2020 roku otwarty zostanie odcinek Pisz – Ełk. Do uruchomienia tego odcinka potrzeba jeszcze zakończyć wymianę mostów na Pisie i Ełku. Jak poprawiły się parametry tej mazurskiej linii?

W ramach modernizacji kompletnej przebudowie uległy tory, dzięki czemu pociągi poruszają się po nich z prędkością 120km/h. To pozwoli docelowo skrócić podróż ze Szczytna do Ełku z 3 do 1,5 godziny. Podróż między Olsztynem a Ełkiem przez Szczytno, Pisz, potrwa docelowo nieco ponad 2 godziny. Ruch pociągów na linii jest prowadzony za pomocą nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem. Celem poprawy dostępności kolei zbudowano nowe perony i wybudowano całkiem nowy przystanek Pisz Wschodni. Odbudowano także część zlikwidowanych kilkanaście lat temu posterunków ruchu: Spychowa oraz Drygał. W połączeniu z radykalnym zwiększeniem prędkości szlakowej poprawiło to przepustowość linii, dzięki czemu w ciągu doby może przejechać nią więcej pociągów. Części posterunków ruchu, jak np. Ruciane-Nida, nie odbudowano, pozostawiając je w randze przystanku osobowego.

Oferta rozczarowuje

Zwiększenie prędkości maksymalnej, przepustowości, skrócenie czasów przejazdu oraz poprawa standardu obsługi podróżnych na stacjach i przystankach teoretycznie zwiększa atrakcyjność kolei na Mazurach. Równie ważna jest jednak również oferta w postaci liczby uruchamianych pociągów. Oferta Przewozów Regionalnych przygotowana na zlecenie województwa warmińsko-mazurskiego jest jednak rozczarowująca. Od 20 października ciągu doby uruchamiane są zaledwie 2 pary pociągów z Olsztyna do Pisza. Poniżej prezentujemy tabelę odjazdów :

Odjazdy do Pisza:Odjazdy do Olsztyna:
8.225.11
14.4413.43
17.4017.04

W zależności od kursu czas przejazdu trwa około dwóch godzin. Obsługę linii zapewniają przede wszystkim spalinowe zespoły trakcyjne serii SA133. Zaplanowana oferta 3 par połączeń w dobie na linii zmodernizowanej za setki milionów złotych może budzić rozczarowanie. Symboliczna liczba kursów w sezonie letnim może okazać się niewystarczająca do obsługi popularnego regionu turystycznego. W rozkładzie jazdy 2019/2020 w sezonie letnim na chwilę obecną nie zaplanowano zwiększenia liczby połączeń regionalnych.

Ciekawostką jest fakt, że na tej trasie kursuje jeszcze jedna para pociągów, lecz stanowi ona poranny próżny podsył składu z Olsztyna do Pisza oraz wieczorny próżny powrót do Olsztyna. Prawdopodobnie latem przez Pisz pojadą za to pociągi PKP Intercity: TLK Biebrza z Gdyni do Białegostoku oraz TLK Rybak ze Szczecina do Białegostoku. Obecnie ruch dalekobieżny między Trójmiastem a Białymstokiem odbywa się po linii nr 38 przez Kętrzyn, Giżycko.

Total
6
Shares
1 komentarz
  1. Pociągi Rybak oraz Biebrza pojadą trasą przez Pisz w momencie zamknięcia linii nr 38 do elektryfikacji. Będzie to wyłącznie trasa objazdowa, nie zaś celowa zmiana trasy do obsługi Pisza.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: