Warszawa rozbuduje obie linie metra, wybuduje trzecią

Trwają prace na trzech stacjach II linii metra na Woli i trzech na Targówku. ZTM planuje także dodanie dwóch stacji na pierwszej linii oraz trasę kolejnej linii po stronie wschodniej.

– Prowadzimy 21 różnych inwestycji – podkreśla Franciszek Kujawski, dyrektor Pionu Inwestycji w Zarządzie Transportu Miejskiego w Warszawie. – Mieszkańcy Warszawy czekają przed wszystkim na metro. Realizujemy po stronie wschodniej kolejne trzy stacje: od C19 do C21, do Bródna, inaczej mówiąc od stacji Trocka. Po stronie zachodniej końcówka realizacji stacji od ronda Daszyńskiego do stacji Księcia Janusza. W dalszej perspektywie są dwie kolejne stacje C4 i C5, to jest Ulrychów oraz Powstańców Śląskich.

Przebieg drugiej linii metra zakłada poprowadzenie trasy z zachodniej części miasta, z Karolina, na praską stronę Wisły. Ma także powstać stacja techniczno-postojowa Karolin. Ostatni odcinek składający się z 3 stacji i STP Karolin w tej chwili jest w fazie projektowej.

Nowe stacje na I linii metra, III linia

W Warszawie powstaną też dwie dodatkowe stacje I linii metra – A12 Plac Konstytucji oraz A16 Muranów. Dzięki temu odległość między stacjami metra zmniejszyłaby się z około 1,5 km do około 700 m. Nowe stacje mają być gotowe do 2026 roku.

Warszawa jest też na etapie prac koncepcyjnych związanych z budową III linią metra. Przygotowywany dokument ma wskazać, jak powinna przebiegać trasa po praskiej stronie.

Total
19
Shares
Zobacz również: