Testy zakończone. Gdańsk myśli o autonomicznym autobusie na stałe

Autonomiczny autobus podczas testów w Gdańsku

Autonomiczny autobus przez miesiąc woził mieszkańców Gdańska. Władze miasta są zadowolone z testów do tego stopnia, że myślą o wprowadzeniu autobusu autonomicznego na stałe.

Autobus bez kierowcy kursował na pokazowej trasie od przystanku przy wejściu do ZOO do przystanku końcowego przy ul. Spacerowej. Na liczącej niecały kilometr trasie autobus poruszał się codziennie, dwa razy na godzinę z prędkością 11 km/h. Mimo, że pojazd jest w pełni autonomiczny, jeździł po zaprogramowanej wcześniej trasie na wydzielonej jezdni, władze miasta zdecydowały się na obecność na pokładzie operatora. Miał on reagować w razie sytuacji kryzysowej oraz informował pasażerów o projekcie.

Podczas miesięcznych testów z przejazdu skorzystało ponad 3300 pasażerów. To sporo, podobne testy w Helsinkach przyciągnęły ponad 30% mniej pasażerów. Wcześniej podobne testy prowadziły tez inne miasta.

Testy udane, ale problemy były

– Prezentacja pojazdu na trasie pokazowej, spełniła nasze oczekiwania, szczególnie w zakresie dużego zainteresowania mieszkańców oraz wydźwięku promocyjnego dla miasta – mówi nam Joanna Bieganowska z Biura Prezydenta Miasta Gdańska. Władze są zadowolone z testów, ale podczas przejazdów pojawiały się problemy. Niejednokrotnie pojazd zatrzymał się awaryjnie, ponieważ uznawał spadające liście za przeszkodę. Obawa o awaryjne hamowania była też przyczyną zmniejszenia prędkości pojazdu z maksymalnych 25 km/h na 11 km/h.

Dokładna liczba awaryjnych zatrzymań oraz przyczyn znana będzie w przyszłym miesiącu. – Wykonawca, firma Easymile GMbH, do końca października ma przygotować i złożyć raport, z którego dowiemy się czy występowały jakieś problemy, a jeśli tak to jakiego rodzaju. Jedną z wymaganych informacji jest liczba zatrzymań awaryjnych i ich przyczyny – dodaje Bieganowska.

Przyszłość autonomicznego pojazdu w Gdańsku

Autonomiczny autobus ma być przyszłością transportu zbiorowego. – Takie pojazdy mogłyby w przyszłości dowozić pasażerów do węzłów przesiadkowych. Technologia jest nowa, dlatego chcielibyśmy ją poznać i zastanowić się nad jej zastosowaniem w transporcie publicznym, zanim na ulice miast wyruszą autonomiczne samochody prywatne – mówiła podczas inauguracji testowej linii Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Po zakończeniu testów władze miasta chcą kontynuować prace nad wdrożeniem takiego rozwiązaniu na stałe. – Jednak jest to uzależnione od możliwości pozyskania dofinansowania takich przedsięwzięć. Będziemy starali się pozyskać dofinansowanie z kolejnego projektu europejskiego – zapewnia Joanna Bieganowska z Biura Prezydenta Miasta Gdańska.

Total
15
Shares
Zobacz również: