Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

(Prawie)autonomiczna linia autobusowa rusza w Norwegii

Już w czerwcu w norweskim obszarze Forus niedaleko Stavanger uruchomiona zostanie linia autobusu autonomicznego. Pojazdy będą jeździć jednak bardzo wolno, a w pojeździe i tak będzie pracownik przewoźnika.

Publiczny przewoźnik Kolumbus ze Stavanger w południowo-zachodniej Norwegii otrzymało prawo do prowadzenia autonomicznej komunikacji autobusowej na niektórych publicznych drogach pod pewnymi warunkami. Przewoźnik planuje uruchomienie połączenia pomiędzy przystankiem klasycznej linii autobusowej a budynkami biurowymi w obszarze Forus w których pracuje kilkanaście tysięcy osób.

Nowe połączenie nie wykorzysta jednak wszystkich możliwości pojazdów EasyMile EZ10, które będą obsługiwać to połączenie. Mimo, że autobusy autonomiczne mogą przewozić nawet 15 osób z prędkością 45 km/h, to państwowe zezwolenie nie zezwala na taką prędkość i liczbę pasażerów. Na nowej linii autobusy będą poruszały się jedynie z prędkością 12 km/h, a na pokład zabiorą jedynie 6 pasażerów. Jednak to nie największe ograniczenie jakie władze nałożyły na przewoźnika. Tym jest wymagana obecność pracownika Kolumbus, który ma mieć możliwość awaryjnego zatrzymania pojazdu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More