Szczecin zintegrowany z Niemcami

Choć tytułowy nagłówek brzmi niczym prowokacja, w kontekście kolejowym jest to w sporej części prawda. Mało kto wie, ale Szczecin, tak jak kilka innych miast na polsko-niemieckim pograniczu należy de facto do Związku Komunikacyjnego Berlin Brandenburgia (VBB) i jest z nim niemal w pełni zintegrowany.

Pomijając aspekt geopolityczny, niesie to dla podróżnych w kierunku Berlina (i dalej na Zachód) bardzo wiele korzyści. W tym artykule bliżej przyjrzymy się trasie ze Szczecina do Berlina biegnącej wyłącznie przez teren VBB (czyli przez dawne kolejowe przejście graniczne: Szczecin-Gumieńce – Tantow), a szczególnie ofercie biletowej oraz historii całej relacji.

Oferta przewozowa w normie
Obecna oferta kolejowa ze Szczecina do Niemiec przez Tantow obejmuje 8 par pociągów, z tego 3 bezpośrednio do stolicy Niemiec. Pozostałe są skomunikowane na stacji Angermünde, gdzie można się przesiąść w kierunku Berlina oraz Schwedt (Oder), a dalej przez Schwedt z powrotem do Polski, do Krajnika Dolnego. Oprócz tego rozkład jazdy uzupełnia kolejne 9 par połączeń przez Grambow, z tą różnicą, że ten odcinek nie podlega integracji taryfowej VBB i trzeba na niego wykupić bilet droższy, wg cennika Deutsche Bahn. Pierwszy pociąg przez Tantow wyrusza ze Szczecina po godzinie 6 i dociera do Berlina po niecałych 2 godzinach, ostatni wyrusza ze szczecińskiego dworca o godzinie 21:10. Jak chwali się Thomas Dill z VBB obecnie każdego dnia z oferty przewozowej korzysta średnio ok. 1200 pasażerów, a w dni robocze ponad 1500. Powoli sytuacja, gdy ludzie mieszkający w Polsce dojeżdżają do pracy w Niemczech, staje się normą. Jak podaje Instytut Badań Rynku Pracy oraz Zawodów, liczba mieszkańców Polski, którzy pracują na terenie Berlina i Brandenbugii wyniosła w roku 2014 ok. 5 tys. osób, a od tego czasu najprawdopodobniej jeszcze bardziej wzrosła.

Czy kiedyś było lepiej?
Obecnie stolica województwa zachodniopomorskiego należy do miast z największą liczbą połączeń kolejowych z naszym zachodnim sąsiadem. Tylko Kostrzyn wypada na tym tle lepiej. Jednak nie zawsze tak było, a rozkłady jazdy ulegały sporym zmianom. W porównaniu z rokiem 2010 można mówić o pogorszeniu oferty, wówczas do Berlina przez Tantow kursowało 8 pociągów (jeden dalekobieżny do Pragi), dziś większość pociągów kończy bieg w Angermünde, a pociąg do Pragi wyrusza ze stolicy RFN. Jeszcze w 2007 roku przez Szczecin do Berlina jechali podróżni z Ełku, a nawet rosyjskiego Królewca. Na trzy lata przed wejściem do Unii, ze Szczecina nie było żadnego bezpośredniego połączenia do oddalonego o zaledwie 150 km Berlina. Ostatnim punktem na naszej osi czasu będzie rok 1988. Jak się okazuje, województwo szczecińskie miało tylko jedno pasażerskie połączenie kolejowe do bratniego NRD. Dla porównania w tym samym rozkładzie jazdy między Berlinem a Warszawą podróżny mógł wybierać z 5 par pociągów.

Majątek za bilet
W ostatnich latach bilet jednorazowy w pełnej relacji Szczecin – Berlin podrożał o 1 euro (ok. 4 zł) i kosztuje obecnie 11 euro (44 zł). Dla osób, które w ten sam dzień chcą wrócić do Szczecina, wartym rozważenia jest bilet dzienny w cenie 22 euro (90 zł). Dla osób, które chciałyby zwiedzić Niemcy w jeden dzień, warto polecić Schönes-Wochenende-Ticket na weekend (bilet ważny 1 dzień od północy do 3 w nocy dnia następnego), który jest ważny na wszystkich odcinkach granicznych między Polską a Niemcami, możemy na nim dojechać nawet do Holandii za 44 euro (ok. 180 zł). Bilet obowiązuje we wszystkich pociągach regionalnych Deutsche Bahn oraz u innych przewoźników na wybranych odcinkach, a także w komunikacji miejskiej w większości większych miast (oraz w Szczecinie!). Jeśli chcemy jechać z przyjaciółmi, dopłacimy za każdą kolejną osobę 6 euro (maksymalnie może na takim bilecie jechać 5 osób). Jeśli wystarczy nam zwiedzanie samej Brandenburgii i Berlina, to za Brandenburg-Berlin-Ticket za nie więcej niż 5 osób zapłacimy jedną cenę: 29 euro (ok. 120 zł), jest on ważny od godziny 09:00, a na trasie ze Szczecina już godzinę wcześniej. Gdyby interesowała nas podróż po godzinie 18:00 albo do godziny 07:00 możemy skorzystać z Brandenburg-Berlin-Ticket Nacht za 22 euro (ok. 90 zł). Na bilecie możemy jeździć bez ograniczeń w komunikacji miejskiej i lokalnej całego VBB. Dla regularnie podróżujących do Berlina Związek Komunikacyjny Berlin – Brandenburgia przygotował bilet miesięczny za 178,1€ (uczniowie zapłacą 133,6€), czyli ok. 720 zł. Jest to z pewnością cena, jak na średnie polskie zarobki dość zaporowa, ale wciąż jest niższa niż średni czynsz w Berlinie.

Z Polski do Polski przez Niemcy
Jak już na początku wspomniano, integracja Szczecina jest niemal całkowita. Oficjalnie Szczecin leży wg VBB poza terenem związku komunikacyjnego, tak samo, jak Kostrzyn i Słubice. W rezultacie czego nie można kupić jednego biletu relacyjnego z Polski do Polski (np. ze Szczecina do Kostrzyna, czy ze Szczecina do Gorzowa Wielkopolskiego). Kupując Brandenburg-Berlin-Ticket, możemy oczywiście wszystkie polskie dworca odwiedzić w tej jednej cenie. Ze Szczecina przez Niemcy dojedziemy też do Świnoujścia (stacja Świnoujście Centrum), co prawda nie na bilecie VBB, ale także realtywnie tanio. Gdyby ktoś zdecydował się na taką podróż (trwa ok. 2 razy dłużej niż normalna trasa), warto kupić Mecklenburg – Vorpommern – Ticket za 23 euro za osobę (ok. 90 zł).

Total
0
Shares
Zobacz również: