Transport kombinowany – na czym polega i jakie są jego zalety?

Współczesna wymiana handlowa jest i, wręcz musi być szybka oraz bezproblemowa. Przewóz dóbr i towarów jest szybszy, niż kiedykolwiek. Umożliwiają to różne rodzaje transportu, co ważne wymaga tego rynek, ale też specyfika ładunków. Różne miejsca odbioru przesyłek i punktów docelowych zmuszają firmy spedycyjno-transportowe do uruchomienia wszystkich możliwych zasobów, aby jak najszybciej doręczyć w terminie. Sam transport towarów jest jedynie jednym z ważnych punktów całego procesu, zanim dojdzie on do skutku musi stać za nim niezwykle istotny proces planowania i logistyki całego przedsięwzięcia. Jako klienci firm zajmujących się spedycją oczekujemy kompleksowego podejścia do zadania, niezależnie od tego, w jakim miejscu znajduje się start i meta. Rozwój spedycji międzynarodowej sprawił, że od usługodawców wymaga się w pełni profesjonalnej obsługi i pełnego zaangażowania, a jako handlowcy międzynarodowi chcemy powierzyć sprawy transportu niezawodnym fachowcom. Spedytorzy powinni udzielić rad dotyczących nie tylko procesów spedycyjnych, ale tego jakich środków transportu użyć, jaka jest konieczna dokumentacja. Specyfika i skomplikowanie całego procesu sprawia, że często nie poradzimy sobie sami z całym procesem i warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy pomogą w załatwieniu obowiązujących zaświadczeń, umów i dokumentów. Rodzaj towaru, jego specyfika, miejsca odbioru, przeładunku i odbioru sprawiają, że transport samochodowy czy ciężarowy są niewystarczające, także profesjonalne firmy transportowe korzystają z różnych środków. Często transport towarów jest wymagającym i kosztownym przedsięwzięciem, sposobem na ograniczenie zarówno czasu jak i wydatków może być skorzystanie z kilku gałęzi transportu.

Transport kombinowany – na czym polega?

Jak łatwo można się domyślić transport kombinowany polega na wykorzystaniu więcej niż jednej gałęzi środków transportu. Zasadą jest wykorzystanie tylko jednego ładunku na całej trasie przewozu oraz wykorzystanie w jej ramach transportu kolejowego, żeglugi śródlądowej lub morskiej, którego trasa przekracza 100 km w linii prostej, a trasy dowozowe i odwozowe do głównego środka transportu są realizowane z pomocą transportu samochodowego. Uściślając, według ustawy o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 r. rozdział 1, art. 4 w  początkowym i końcowym odcinku trasy bierze udział, któraś z wymienionych jednostek: samochód ciężarowy, nadwozie wymienne, kontener, przyczepa, naczepa z jednostką ciągnącą lub bez. Przy czym warto zaznaczyć, że odcinek początkowy i końcowy oznacza przewóz między punktem, gdzie rzeczy są ładowane przez najbliższą kolejową stację załadunkową/port itp. i odwrotnie dla odcinka końcowego. Może to być również przewóz wewnątrz promienia nie przekraczającego 150 km w linii prostej z portu śródlądowego lub morskiego, od załadunku lub wyładunku.

Transport kombinowany – rodzaje

Krótko podsumowując, transport kombinowany, w uproszczeniu, jest tam gdzie jedna jednostka ładunkowa jest dowieziona z pomocą transportu samochodowego do lub z punktu, gdzie reszta realizowana jest z pomocą kolei, żeglugi śródlądowej lub morskiej. Ten typ może mieć także różne rodzaje, poniżej najważniejsze z nich:

Transport bimodalny

Ten rodzaj polega na wykorzystaniu dwóch środków transportu np. drogowego i kolejowego bez stosowania przeładunku towaru. Transport bimodalny wykorzystuje specjalny system, który został opracowany w Instytucie Pojazdów Szynowych TABOR w Poznaniu. System jest unikalny na skalę światową i jest chroniony ponad dwudziestoma patentami. System wymaga jednostek bimodalnych, a każda z nich musi składać się z kilku podstawowych elementów tj. adaptera, dwóch zestawów kołowych i układu hamulcowego. Choć naczepa, w której znajdują się towary nie wchodzi w skład systemu musi być wykonana z bardziej wytrzymałych surowców niż standardowe, musi posiadać wzmocnioną ramę podstawy z elementami sprzęgowymi, która umożliwia połączenie z adapterem. System ułatwia punkt zmiany środka transportu, nie wymaga konieczności przepakowywania, jedynie (upraszczając) przepięcia jednostki transportowej, co może wykonać odpowiednio przeszkolona osoba. Koszty budowy terminalu nie są wysokie, a ryzyko błędu obsługującego bardzo niskie. 

Transport intermodalny

Korzysta z co najmniej dwóch gałęzi środków transportu i przewozu tylko jednej jednostki ładunkowej w postaci kontenera lub nadwozia wymiennego. Cechuje go konieczność przygotowania tylko jednej umowy o przewóz towaru i tylko jednego wykonawcy, który odpowiedzialny jest za przebieg dostawy jednostki oraz zjednostkowania ładunku. W tym przypadku, także nie powinno dojść do przeładunku towaru w trakcie zmiany rodzaju transportu. Transport intermodalny klasyfikuje się jeszcze ze względu na zasięg, ze względu na rodzaj wykorzystanych jednostek ładunkowych, ze względu na charakter operatora (pośredni lub bezpośredni), ze względu na charakter użytych środków transportu (drogowy, szynowy,  rzeczny, morski, lotniczy i różne jego kombinacje).

Transport multimodalny

Tradycyjnie odbywa się z pomocą przynajmniej dwóch różnych gałęzi środków transportu, opierającego się na jednej umowie, z jedyną różnicą względem transportu intermodalnego. Wyróżnia go możliwość zmiany jednostki ładunkowej, daje możliwość zmiany początkowej jednostki. Kluczowym elementem jest operator systemu transportu multimodalnego. Tą funkcję może pełnić spedytor, logistyk lub przewoźnik. Operator przy podpisaniu umowy bierze pełną odpowiedzialność za towar znajdujący się w transporcie, jego kompletność, uszkodzenia i problemy w trakcie przewozu. Ma on możliwość zawiązania umów z innymi przewoźnikami, co umożliwiłoby poprawę oferowanych usług, w takim przypadku jest on odpowiedzialny za monitorowanie i koordynowanie ich pracy. Wyróżnia się operatorów pośrednich, korzystających z usług podwykonawców i bezpośrednich, którzy posiadają własną flotę.

Transport łamany

Zajmuje się przewozem towarów z wykorzystaniem dwóch różnych środków transportu pochodzących z jednej gałęzi. Pokrótce wyjaśniając, ma on miejsce wtedy, kiedy na jednym etapie jest realizowany np. samochodem dostawczym, czyli transportem drogowym i na dalszym etapie jest on obsługiwany w tej samej gałęzi usług, ale np. samochodem ciężarowym.

Przewóz kabotażowy

O transporcie kabotażowym mówimy wtedy, kiedy firma świadczy usługi transportowe w ramach swojej działalności gospodarczej w kraju, w którym nie posiada siedziby. Są to przewozy korzystające z frachtu morskiego, lotniczego, transportu kolejowego przez przedsiębiorstwo zarejestrowane w innym kraju. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Unii Europejskiej przewozy kabotażowe mogą być wykonywane wyłącznie po rozładunku w ramach przewozu międzynarodowego. Uniemożliwia to doładunki na terenie kraju innym niż kraj, w którym przewoźnik jest zarejestrowany. Firma transportowa ma jednak prawo do kabotaży po częściowym rozładunku towarów, po przywiezieniu, do któregoś z państw członkowskich. Może on być realizowany jedynie pojazdem, który transportował ładunek. Prawo reguluje także ilość przewozów, których może być maksymalnie do trzech podczas realizacji zlecenia, a ostatni rozładunek musi odbyć się do siódmego dnia po rozładunku międzynarodowym.

Transport przesyłowy

Wyróżnia go transport ładunków jedynie z pomocą rurociągów,  taśmociągów, przewodów. Cała sieć dostosowana jest do transportu tylko jednego rodzaju ładunku tj. gaz, płyny – ropa naftowa, energia elektryczna.

Zalety transportu kombinowanego

Z roku na rok procent transportu kombinowanego rośnie, ze względu na jego zalety. Jak już wspomnieliśmy pozawala on na obniżenie kosztów i oszczędność czasu. Za zmniejszenie wydatków odpowiada lepsza eksploatacja pojazdów, lepsze wykorzystanie taboru oraz czasu pracy kierowców. Efektywniejsze wykorzystanie całej infrastruktury, szybsza i terminowa dostawa, większa częstotliwość okazji załadowczych, zwiększa się liczba możliwych wariantów transportowych. Dopracowane procesy zmiany środka transportu sprawiają, że zmniejsza się ryzyko uszkodzenia towarów, które często stanowią dużą obawę osób odpowiedzialnych za ładunek. Dynamiczny rozwój transportu kombinowanego sprawia, że obniżają się ceny globalnego kosztu procesu transportowego, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na szybsze metody. Dzięki większej dostępności firmy transportowe muszą być perfekcyjne i niezawodne, aby spełnić nasze oczekiwania, zatem jakość proponowanych usług jest na coraz wyższym poziomie. Jeśli szukacie niezawodnej firmy transportowo-spedycyjnej, która pomoże Wam kompleksowo przeprowadzić ten skomplikowany proces, zwróćcie uwagę na RGW Express z siedzibą w Warszawie, która na polskim rynku istnieje już od 1990 roku. Zajmuje się transportem, spedycją i logistyką, oferując transport drogowy, kolejowy, morski, a nawet lotniczy i pomoc w sytuacjach kryzysowych. Jest także licencjonowaną agencją celną, dzięki czemu możliwa jest szybsza odprawa ładunku. Specjaliści RGW Express dostępni są dla Ciebie 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. W tak trudnej i skomplikowanej branży warto polegać na profesjonalistach.

Total
6
Shares
Zobacz również: