25 lat tramwajów niskopodłogowych w Polsce. Jak sprawują się pierwsze egzemplarze?

Tramwaj 1502 zachował klasyczny wygląd/Fot. Emil Włuka

Gdańsk: tramwaje 114Na często są niesprawne

Całkiem odmienne zdanie o podobnych pojazdach mają Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Przewoźnik z grodu nad Motławą eksploatuje dwa wagony 114Na, które są dłuższą wersją tramwaju 112N. Są to wagony trzyczłonowe, z częścią niskopodłogową zlokalizowaną w środkowym członie. W pewnym sensie są to protoplasty znacznie młodszych tramwajów Moderus Beta, które kursują w Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie.

Tramwaje od początku sprawiały problemy. Oba wagony wyprodukowano w 1996 roku. Pierwszy z nich, oznaczony numerem 1501 wszedł do eksploatacji 10 kwietnia 1997 roku, zaś drugi z wagonów oznaczony numerem 1502 – 10 maja 1997 roku. Już w 2000 roku wysłano je do Łodzi na przebudowę układu elektrycznego z powodu bardzo wysokiej awaryjności.

Dziś niestety tramwaje również dają się przewoźnikowi we znaki. Obecnie w eksploatacji pozostaje wagon 1501. Wagon 1502 od wielu miesięcy jest niesprawny.

– Tramwaj 1502 jest obecnie odstawiony. Wyłączony został z ruchu w grudniu gdyż wymaga on bowiem wymiany amortyzatorów, które są robione na zamówienie. Tym samym czas ich wymiany jest dłuższy. Czekamy obecnie na realizację zamówienia, która wymaga czasu, i dodatkowo wydłuża się ze względu na panującą sytuację – informuje nas Anna Dobrowolska, rzecznik prasowy GAiT. – Wskaźnik gotowości technicznej za rok 2019 wynosił 71,6%. To najniższy współczynnik w całej flocie. Co ważne, ponieważ spółka posiada tylko dwa takie tramwaje każde ich odstawienie i oczekiwanie na trudno dostępne części powoduje znaczne obniżenie wskaźnika gotowości tych tramwajów – dodaje.

Oba tramwaje od początku stacjonowały w zajezdni Wrzeszcz. Przez wiele lat kursowały na linii nr 12 łączącej wówczas Siedlce z Zaspą. Od kilku lat kursują głownie na liniach 5 i 9, a około dwóch lat niemal wyłącznie na 5. W przeszłości można było je spotkać także na liniach 3 i 8. Ponieważ  moc tych pojazdów nie pozwala na pokonywanie dużych wzniesień, nie mogą one obsługiwać tras na Chełm, Łostowice oraz Piecki – Migowo. To powoduje, że teoretycznie mogą one kursować tylko na dwóch z jedenastu linii tramwajowych, czyli 5 i 8. Po ukończeniu modernizacji trasy na Stogi będą mogły pojawiać się także na linii 9.

 W 2013 roku tramwaj o numerze 1501 przeszedł gruntowny remont w zakładzie Modertrans. Podczas przebudowy wymieniono na nowe ściany czołowe pojazdu, na te znane z ze zmodernizowanych tramwajów N8C-NF. W 2017 roku ta sama firma przeprowadziła remont wagonu 1502. Tym razem zachowano jak najwięcej oryginalnych elementów, gdyż GAiT w przyszłości planuje włączyć go do floty pojazdów zabytkowych.

W przeciwieństwie do warszawskiego wagonu 112N tramwaje 114Na są eksploatowane dość oszczędnie. Pojawiają się na linii nr 5 łączącej Nowy Port z Zaspą przez Wrzeszcz niemal wyłącznie w dni robocze. W weekendy i święta najczęściej stoją w zajezdni.  Co jest przyczyną skromnego wykorzystania tych tramwajów?

– W weekendy z racji mniejszej liczby połączeń do obsługi linii wykorzystujemy głównie nowsze niskopodłogowe pojazdy. Nowe pojazdy są bardziej komfortowe dla pasażerów – tłumaczy Anna Dobrowolska.

Na początku roku w wywiadzie dla serwisu Puls Gdańska Gdańskie Autobusy i Tramwaje informowały, iż docelowo tramwaje 114Na trafią do zajezdni Nowy Port. Wówczas te stosunkowo stare jak na standardy wrzeszczańskiej zajezdni wagony stałyby się najmłodszymi pojazdami w zakładzie. Nowy Port dysponuje bowiem wyłącznie wiekowymi tramwajami 105Na oraz N8C-NF.

Chcesz wiedzieć więcej na temat budowy tramwajów 112N i 114Na? Koniecznie przeczytaj nasz poprzedni artykuł poświęcony tym pojazdom.

Total
1
Shares
2 komentarze
  1. ,,Po ukończeniu modernizacji trasy na Stogi będą mogły pojawiać się także na linii 9″ przecież 9tka jeździ tylko do Przeróbki, a 3 i 8 jeździ na Stogi

  2. To już stan dawno nieaktualny. Od ponad 1,5 roku linia 3 jeździ na Chełm, a linia 9 została wydłużona do Stogów 🙂
    Obecnie linie 8 i 9 jeszcze na 1,5 tygodnia skierowano do Węzła Groddecka z powodu remontu skrzyżowania na Podwalu Przedmiejskim, ale zasadniczo w czasie remontu linia 8 jeździ do Przeróbki, a linia 9 do tymczasowej krańcówki Stogi Zima z wykorzystaniem taboru dwukierunkowego. Po zakończeniu remontu, tak jak tuż przed rozpoczęciem remontu, obie linie pojadą na Stogi. Linia 3 z kolei docelowo pojedzie po Nowej Warszawskiej i al. Adamowicza do krańcówki przy Szkole Podstawowej nr 6.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Zobacz również: