Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

25 lat tramwajów niskopodłogowych w Polsce. Jak sprawują się pierwsze egzemplarze?

Gdańsk: tramwaje 114Na często są niesprawne

Całkiem odmienne zdanie o podobnych pojazdach mają Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Przewoźnik z grodu nad Motławą eksploatuje dwa wagony 114Na, które są dłuższą wersją tramwaju 112N. Są to wagony trzyczłonowe, z częścią niskopodłogową zlokalizowaną w środkowym członie. W pewnym sensie są to protoplasty znacznie młodszych tramwajów Moderus Beta, które kursują w Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie.

Tramwaje od początku sprawiały problemy. Oba wagony wyprodukowano w 1996 roku. Pierwszy z nich, oznaczony numerem 1501 wszedł do eksploatacji 10 kwietnia 1997 roku, zaś drugi z wagonów oznaczony numerem 1502 – 10 maja 1997 roku. Już w 2000 roku wysłano je do Łodzi na przebudowę układu elektrycznego z powodu bardzo wysokiej awaryjności.

Dziś niestety tramwaje również dają się przewoźnikowi we znaki. Obecnie w eksploatacji pozostaje wagon 1501. Wagon 1502 od wielu miesięcy jest niesprawny.

– Tramwaj 1502 jest obecnie odstawiony. Wyłączony został z ruchu w grudniu gdyż wymaga on bowiem wymiany amortyzatorów, które są robione na zamówienie. Tym samym czas ich wymiany jest dłuższy. Czekamy obecnie na realizację zamówienia, która wymaga czasu, i dodatkowo wydłuża się ze względu na panującą sytuację – informuje nas Anna Dobrowolska, rzecznik prasowy GAiT. – Wskaźnik gotowości technicznej za rok 2019 wynosił 71,6%. To najniższy współczynnik w całej flocie. Co ważne, ponieważ spółka posiada tylko dwa takie tramwaje każde ich odstawienie i oczekiwanie na trudno dostępne części powoduje znaczne obniżenie wskaźnika gotowości tych tramwajów – dodaje.

Oba tramwaje od początku stacjonowały w zajezdni Wrzeszcz. Przez wiele lat kursowały na linii nr 12 łączącej wówczas Siedlce z Zaspą. Od kilku lat kursują głownie na liniach 5 i 9, a około dwóch lat niemal wyłącznie na 5. W przeszłości można było je spotkać także na liniach 3 i 8. Ponieważ  moc tych pojazdów nie pozwala na pokonywanie dużych wzniesień, nie mogą one obsługiwać tras na Chełm, Łostowice oraz Piecki – Migowo. To powoduje, że teoretycznie mogą one kursować tylko na dwóch z jedenastu linii tramwajowych, czyli 5 i 8. Po ukończeniu modernizacji trasy na Stogi będą mogły pojawiać się także na linii 9.

 W 2013 roku tramwaj o numerze 1501 przeszedł gruntowny remont w zakładzie Modertrans. Podczas przebudowy wymieniono na nowe ściany czołowe pojazdu, na te znane z ze zmodernizowanych tramwajów N8C-NF. W 2017 roku ta sama firma przeprowadziła remont wagonu 1502. Tym razem zachowano jak najwięcej oryginalnych elementów, gdyż GAiT w przyszłości planuje włączyć go do floty pojazdów zabytkowych.

W przeciwieństwie do warszawskiego wagonu 112N tramwaje 114Na są eksploatowane dość oszczędnie. Pojawiają się na linii nr 5 łączącej Nowy Port z Zaspą przez Wrzeszcz niemal wyłącznie w dni robocze. W weekendy i święta najczęściej stoją w zajezdni.  Co jest przyczyną skromnego wykorzystania tych tramwajów?

– W weekendy z racji mniejszej liczby połączeń do obsługi linii wykorzystujemy głównie nowsze niskopodłogowe pojazdy. Nowe pojazdy są bardziej komfortowe dla pasażerów – tłumaczy Anna Dobrowolska.

Na początku roku w wywiadzie dla serwisu Puls Gdańska Gdańskie Autobusy i Tramwaje informowały, iż docelowo tramwaje 114Na trafią do zajezdni Nowy Port. Wówczas te stosunkowo stare jak na standardy wrzeszczańskiej zajezdni wagony stałyby się najmłodszymi pojazdami w zakładzie. Nowy Port dysponuje bowiem wyłącznie wiekowymi tramwajami 105Na oraz N8C-NF.

Chcesz wiedzieć więcej na temat budowy tramwajów 112N i 114Na? Koniecznie przeczytaj nasz poprzedni artykuł poświęcony tym pojazdom.

2 Komentarze
  1. Tadek mówi

    ,,Po ukończeniu modernizacji trasy na Stogi będą mogły pojawiać się także na linii 9″ przecież 9tka jeździ tylko do Przeróbki, a 3 i 8 jeździ na Stogi

  2. Emil Włuka mówi

    To już stan dawno nieaktualny. Od ponad 1,5 roku linia 3 jeździ na Chełm, a linia 9 została wydłużona do Stogów 🙂
    Obecnie linie 8 i 9 jeszcze na 1,5 tygodnia skierowano do Węzła Groddecka z powodu remontu skrzyżowania na Podwalu Przedmiejskim, ale zasadniczo w czasie remontu linia 8 jeździ do Przeróbki, a linia 9 do tymczasowej krańcówki Stogi Zima z wykorzystaniem taboru dwukierunkowego. Po zakończeniu remontu, tak jak tuż przed rozpoczęciem remontu, obie linie pojadą na Stogi. Linia 3 z kolei docelowo pojedzie po Nowej Warszawskiej i al. Adamowicza do krańcówki przy Szkole Podstawowej nr 6.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More