Pakiet mobilności to przepisy prawne wprowadzone we wszystkich państwach Unii Europejskiej, które znacząco zmieniły zasady funkcjonowania branży TSL. Według autorów tych regulacji, miały one wspomóc firmy transportowe, jednak w rzeczywistości wiele podmiotów podkreśla, że są to dodatkowe obciążenia dla przewoźników. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat pakietu mobilności.
Pakiet mobilności – najważniejsze informacje
Pod pojęciem pakiet mobilności kryje się szereg przepisów, które w zamyśle twórców miały usprawnić oraz unormować zasady dotyczące transportu drogowego w krajach należących do Unii Europejskiej. Zmiany te wprowadzono w trzech podstawowych aspektach – przede wszystkim w zakresie czasu jazdy, odpoczynku kierowców i tachografów, delegowania kierowców oraz dostępu do rynku dla poszczególnych podmiotów.
Przegłosowanie zmian na szczeblu unijnym spowodowało, że prawo transportowe uległo sporym przeobrażeniom. Kolejno zmieniały się przepisy techniczne dotyczące stosowania tachografów, ustawy i rozporządzenia dot. pracy kierowców oraz implementujące dyrektywę dotyczącą delegowania pracowników. Polski ustawodawca zmienił ustawę o czasie pracy kierowców odnośnie zasad wynagrodzenia oraz planowania aktów prawnych dotyczących systemów wymiany informacji między różnymi inspekcjami.
Pakiet mobilności – co już się zmieniło?
Pierwsze przepisy prawne w ramach pakietu mobilności weszły w życie w krajach członkowskich Unii Europejskiej w sierpniu 2020 roku. Dotyczyły one czasu pracy kierowców oraz wymaganych odpoczynków tygodniowych regularnych i skróconych.
Zgodnie z pakietem mobilności, kierowcy mają zakaz odbywania regularnych tygodniowych odpoczynków w pojazdach. Ponadto są zobowiązani, aby powrócić do centrum operacyjnego bądź miejsca swojego zamieszkania co 4 tygodnie na minimum 45 godzin. Z kolei, gdy podczas trasy kierowca korzystał z dwóch odpoczynków tygodniowych skróconych, do powrotu musi dojść przed następnym odpoczynkiem tygodniowym regularnym.
Zmiany od 2022 roku
W 2022 roku zaczną obowiązywać kolejne zmiany przewidziane w pakiecie mobilności. Począwszy od 2 lutego 2022 roku na terenie Unii Europejskiej kierowcy będą otrzymywali pełne wynagrodzenie minimalne adekwatne do kraju, w którym wykonywana jest usługa. Z tych regulacji zostaną wyłączone przejazdy tranzytowe, w tym również transport bilateralny realizowany z i do Polski. Dotyczyć to będzie przejazdów kabotażowych – jeśli kierowca polskiej firmy przewozi towar na terenie innego kraju Wspólnoty bądź cross trade (z jednego państwa do drugiego, innego niż siedziba przewoźnika).
Podsumowując, zasadom delegowania nie będą podlegały:
- przewozy,
- tranzyt.
Zasady delegowania będą dotyczyć tych firm, które będą realizowały:
- przewozy kabotażowe,
- przewozy cross-trade/przerzuty.
Jak zmieni się branża transportowa?
Dokładne określenie, jak zmieni się branża TSL w wyniku zaimplementowania wszystkich regulacji prawnych przewidzianych w pakiecie mobilności, nie jest możliwe. Jedno jest pewne: koszty realizowanych przewozów będą wyższe, dlatego wiele polskich firm transportowych utraci istotne przewagi konkurencyjne.
Więcej wartościowych informacji o obostrzeniach dla kierowców zawodowych przeczytasz na ocrk.pl. www.ocrk.pl to usługi, które są częścią oferty Grupy Inelo dla firm transportowych.