Część miast chce przyspieszyć tramwaje. Pierwsze kroki podjęto

Niektóre polskie miasta rozpoczęły starania w kierunku zwiększenia prędkości tramwajów. Na taki krok zdecydowano się w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz w Gdańsku.

Będzie szybciej na Górnym Śląsku

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) zleciła w ubiegłym roku opracowanie koncepcji przyspieszenia tramwajów na trzech najbardziej obciążonych linii tramwajowych. Firma Stadtraum, która stworzyła taką koncepcję, pokazała, że skrócenie czasu podróży tramwajem można osiągnąć dość łatwo i szybko.

Podczas prac udowodniono, że za straty czasu na skrzyżowaniach są spowodowane programami sygnalizacji świetlnej, które dyskryminują transport zbiorowy. W związku z tym przygotowano nowe programy sterowania sygnalizacją, które ograniczą straty czasowe tramwajów. Przeprowadzone symulacje pokazały, że na części skrzyżowań udało się ograniczyć straty czasu aż o 90%. Firma zajmująca się przyspieszeniem zaproponowała GZM także kilkadziesiąt innych usprawnień, które pozwolą skrócić czas przejazdu na trzech liniach.

Do sporządzenia koncepcji przyspieszenia górnośląskich tramwajów wykorzystano zapisy czasów przejazdu z hurtowni danych ŚKUP, wielogodzinną rejestrację przejazdów tramwajów, dane z modelu makroskopowego, a także pomiary ruchu zarówno z terenu, jak i z wysokości ponad 80 metrów, wykonywane za pomocą dronów.

Optymalizacji będą poddane linie 6, 7 oraz 15.

Próby przyspieszenia także w Gdańsku

Próby przyspieszenia tramwajów podjął także Gdańsk, który w rankingu portalu Puls Gdańska zajął trzecie miejsce od końca w Polsce. W połowie ubiegłego roku powołano tam dwuosobowy zespół, którego zadaniem jest skrócenie czasu jazdy tramwajów w mieście. Na początek zajęto się odcinkiem Siedlce – Piecki-Migowo, na którym tramwaje notuje duże straty czasu na skrzyżowaniach. W kolejnych etapach zaplanowano skrócenie czasu jazdy na odcinkach Piecki-Migowo – Ujeścisko oraz Łostowice – Centrum.

Prace nad skróceniem czasu jazdy tramwajów opierają się na kilku elementach. Jednym z nich jest podniesienie maksymalnej dozwolonej prędkości jazdy tramwajów do 60 i 70 km/h. W grudniu 2021 roku prędkość podniesiono na al. Pawła Adamowicza, czyli na trasie na Ujeścisko oraz na al. Armii Krajowej, na trasie na Chełm.  Samo podniesienie prędkości nie spowodowało jednak skrócenia rozkładowego czasu przejazdu.

Ważniejszym elementem, który bardziej przyczyni się do skrócenia czasu jazdy tramwajów, jest wykonanie nowych programów sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach, traktujących priorytetowo transport szynowy. Aktualnie trwają prace w tym zakresie dla odcinka Siedlce – Piecki-Migowo. Efekty w postaci skrócenia czasu przejazdu tramwajów linii 10 i 12 powinny być widoczne w najbliższych tygodniach.

Więcej na temat planów optymalizacji czasów jazdy gdańskich tramwajów pisał portal Puls Gdańska.

Total
0
Shares
Zobacz również: