Nauka języka ukraińskiego – od czego zacząć?

Wojna w Ukrainie spowodowała, że zainteresowanie tym krajem wśród Polaków znacznie wzrosło. Napływ do naszego kraju uchodźców z terenów objętych działaniami zbrojnymi sprawił, że wielu Polaków podjęło decyzję o udzieleniu im pomocy. Wiąże się z tym również wzrost zainteresowania językiem ukraińskim.

Dlaczego warto uczyć się języka ukraińskiego?

Obecność w Polsce uchodźców ze wschodu oraz konieczność nawiązania z nimi kontaktu, po to, aby pomóc im zintegrować się z Polakami, może być jednym z argumentów za nauką języka ukraińskiego.

Nauka tego języka może przyczynić się do wymiernych korzyści, dla osób, które się jej podejmą. Język ten może być bardzo przydatny w najbliższych latach, po zakończeniu wojny u naszego wschodniego sąsiada, gdy odbudowywane będą wojenne zniszczenia. Będzie to okazja dla wielu polskich przedsiębiorstw, aby wkroczyć na rynek ukraiński.

Język ukraiński nie różni się znacznie od języka polskiego, dlatego też jego przyswojenie jest dla naszych rodaków stosunkowo proste. Wiele osób, szczególnie ze starszego pokolenia, uczyło się w szkole języka rosyjskiego, który również jest zbliżony do języka ukraińskiego, dlatego też nauczenie się ukraińskiego, nie powinno sprawiać im szczególnego problemu.

Krótka charakterystyka języka ukraińskiego

Język ukraiński należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Łącznie posługuje się nim niemal 45 milionów osób.

Alfabet stosowany w języku ukraińskim opiera się na cyrylicy, co stanowi największe wyzwanie dla uczących się tego języka, którzy mieli do czynienia wyłącznie z alfabetem łacińskim.

Z czego uczyć się języka ukraińskiego?

Gdy już podjęliśmy decyzję, że chcemy nauczyć się języka ukraińskiego, zadajemy sobie pytanie, jakich materiałów użyć, aby nauka była jak najbardziej skuteczna. W ostatnich latach na rynku polskim dostępnych jest coraz więcej podręczników do tego języka. Wśród nich, na uwagę zasługują Język ukraiński dla początkujących autorstwa Bożeny Zinkiewicz-Tomanek i Oksany Baraniwskiej, Ukraiński dla Polaków. Podręcznik do nauki języka ukraińskiego autorstwa Anastasii Herasymuk oraz Ukraiński nie gryzie Wydawnictwa Edgard.

Ucząc się języka, warto sięgnąć do słownika polsko-ukraińskiego. Na rynku możemy wybierać pośród słowników tematycznych, a także nastawionych na naukę praktyczną języka. Jeżeli chodzi o dzieci, szczególnie przydatny może okazać się słownik ilustrowany, ograniczający się do przedstawienia tylko najczęściej stosowanych ukraińskich zwrotów. Przykładem takiego słownika jest 1000 Ukraińskich Słów(ek) autorstwa Oleny Polishchuk-Ziemińskiej.

Total
1
Shares
Zobacz również: