Jak zarejestrować samochód w 2022? Co jest potrzebne?

Rejestracja pojazdu to obowiązek jego właściciela. Należy ją przeprowadzić jak najszybciej po jego zakupie. Bez tablic rejestracyjnych nie możemy się poruszać po drogach. Jak przejść przez ten proces? Co jest do niego potrzebne? Czy możliwa jest rejestracja bez meldunku?

Gdzie należy dokonać rejestracji pojazdu?

Rejestracja pojazdu obywa się w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania. Wniosek o rejestrację właściciel pojazdu powinien złożyć we właściwym wydziale komunikacji. Tego typu jednostki przypisane mogą być do starostwa powiatowego, urzędu miasta lub też urzędu dzielnicy, jak ma to miejsce w przypadku stolicy kraju, czyli Warszawy. Jeśli chodzi o pojazd firmowy, takiej rejestracji dokonuje się w starostwie, które jest właściwe dla siedziby przedsiębiorstwa. 

Rejestracja samochodu: miejsce zamieszkania czy zameldowania?

Większość z nas rejestracji pojazdu dokonuje w miejscu zameldowania, bo w nim też mieszka. Przepisy wyraźnie jednak wskazują, że samochód należy zarejestrować tam, gdzie się mieszka, a więc spędza najwięcej czasu. Co więc ma zrobić osoba, która zameldowana jest w jednym miejscu Polski, a mieszka w drugim? Przede wszystkim przynieść do wydziału komunikacji umowę najmu mieszkania lub zaświadczenie/umowę o pracę, które potwierdzą pobyt w danym miejscu. Podobnie wygląda rejestracja samochodu bez meldunku przez obcokrajowca, choć należy pamiętać, że jeśli ten pobyt jest krótszy niż 6 miesięcy, obywatel innego państwa nie ma obowiązku rejestrować samochodu w Polsce. 

Nie tylko dowód rejestracyjny — czego potrzebujesz, aby rozpocząć rejestrację pojazdu?

Kiedy już udasz się do wydziału komunikacji właściwego urzędu, koniecznie pamiętaj, aby zabrać ze sobą odpowiedni zestaw dokumentów. Przed rejestracją samochodu dobrze jest skompletować:

 • wniosek o rejestrację pojazdu – każdy urząd publikuje go na swojej stronie,
 • dowód osobisty, paszport lub odpis z KRS (w przypadku osoby prawnej) – czyli dowód twojej tożsamości,
 • potwierdzenie własności pojazdu – może to być umowa kupna, darowizny, faktura za zakup,
 • dowód rejestracyjny — jeśli pojazd był wcześniej już rejestrowany,
 • zaświadczenie o ważności badania technicznego – jeżeli w dowodzie nie ma zapisu o dacie kolejnego przeglądu,
 • polisę OC (aktualna, ważna w dniu składania wniosku). 

To podstawowy zestaw, który w zależności od typu samochodu będzie odpowiednio rozbudowywany:

 • jeśli rejestrujesz samochód używany, weź ze sobą: stary dowód rejestracyjny, zaświadczenie o  badaniu technicznym, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne.
 • jeśli kupiłeś nowy samochód, potrzebna ci będzie: karta pojazdu, faktura zakupu, świadectwo homologacji.
 • jeśli sprowadzasz samochód z zagranicy: tłumaczenie umowy kupna (wykonane przez tłumacza przysięgłego), potwierdzenie zapłaty akcyzy/cła. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz: http://specjalistka.net/rejestracja-samochodu-usa-dokumenty-oplaty-koszty/
 • do rejestracji samochodu zabytkowego potrzebujesz: uwierzytelnioną kopię decyzji o wpisaniu do rejestru zabytków, zaświadczenie o badaniu technicznym pojazdu, protokół oceny stanu technicznego, dowód rejestracyjny lub oświadczenie o nieposiadaniu dowodu rejestracyjnego; jeśli wydana była karta pojazdu, także ją zabierz. 

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

W większości przypadków opłata za rejestrację pojazdu wynosi niecałe 200 zł. Przy rejestracji mogą jednak pojawić się dodatkowe opłaty za:

 • ustanowienie pełnomocnictwa,
 • wydanie karty pojazdu (dla samochodów sprowadzanych),
 • badanie techniczne samochodu z zagranicy (nie jest ono zawsze wymagane),
 • personalizowane tablice rejestracyjne
 • tablice rejestracyjne dla pojazdu zabytkowego.
Total
0
Shares
Zobacz również: