Kolej dużych prędkości połączy Polskę i Czechy

Czeskie pendolino na stacji Praha Hlavní Nádraží /Fot. PatrikPaprika/CC BY-SA

Na początku czerwca w Pradze odbyły się polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe. W ramach podstolika ds. transportu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i minister transportu Czech Martin Kupka omówili między innymi projekt kolei dużych prędkości z Warszawy do Brna.

Podczas rządowych rozmów obie strony potwierdziły, że długoterminowym celem Polski i Czech jest budowa linii kolei dużych prędkości w relacjach Warszawa – Ostrawa – Brno (– Bratysława – Budapeszt) oraz po stronie czeskiej również połączenia Praga – Brno. Odcinek Brno – Bratysława – Budapeszt miałby być realizowany we współpracy z innymi krajami Grupy Wyszehradzkiej.

– Projekt Kolei Dużych Prędkości jest jednym z elementów rozwoju całej infrastruktury transportowej w Polsce. Obecnie najistotniejsze jest określenie punktów przecięcia wspólnej granicy państwowej przez linie kolei dużych prędkości na odcinku Katowice – Ostrawa oraz Wrocław – Praga, a także zsynchronizowanie terminów planów budów tych linii po obu stronach granicy polsko-czeskiej – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Tematem rozmów była także linia Wrocław – Praga. Jest ona obecnie przedmiotem weryfikacji ekonomicznej na podstawie umowy obu stron, w opcji przebiegu trasy przez Hradec Králové. Jak informuje resort infrastruktury, obecnie trwają analizy możliwych punktów przecięcia granicy polsko-czeskiej na odcinku Katowice – Ostrawa.

Total
0
Shares
Zobacz również: