Pierwsze FLIRTy już w PKP Intercity

Fot. PKP Intercity

16 września PKP Intercity odebrało pierwsze 2 z zamówionych 12 elektrycznych zespołów trakcyjnych typu FLIRT. Zgodnie z umową wszystkie składy mają trafić do parku taborowego przewoźnika do końca III kwartale 2023 roku.

Przewoźnik umowę na nowe składy podpisał w 2019 roku. Teraz odbiera pierwsze pociągi.

W nowych zespołach trakcyjnych pasażerowie skorzystają z licznych udogodnień,
m.in. klimatyzacji, gniazdek elektrycznych, wzmacniaczy sygnału GSM/LTE, bezprzewodowego internetu czy dedykowanego miejsca na przewóz rowerów. Ponadto pojazdy są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nowe jednostki są monitorowane,a przestrzeń pasażerska oferuje 294 miejsca 2. klasy i 60 miejsc 1. klasy.

Cieszymy się, że kolejne nowoczesne pojazdy wzmacniają park taborowy PKP Intercity. Wstępne plany zakładają, że najnowsze pojazdy typu FLIRT będą kursowały przez całą Polskę, m.in. z Gdyni przez Łódź do Krakowa. Będzie więc mogło z nich skorzystać wielu mieszkańców miast zlokalizowanych na powyższych trasach – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Docelowo 12 nowych pojazdów od Stadler Polska uzupełni ofertę m.in. na ciągach:

  • Szczecin – Poznań – Łódź – Lublin;
  • Szczecin – Poznań – Łódź – Kraków;
  • Gdynia – Bydgoszcz – Łódź – Kraków;
  • Gdynia – Bydgoszcz – Łódź – Katowice;
  • Olsztyn – Warszawa – Kraków;
  • Olsztyn/Białystok – Warszawa – Częstochowa – Bielsko Biała/Racibórz.

Elektryczne zespoły trakcyjne typu FLIRT dla PKP Intercity są w pełni zgodne z najnowszymi TSI i wyposażone w pokładowy system ETCS GUARDIA – własne rozwiązanie Stadlera w obszarze sterowania ruchem kolejowym.  System GUARDIA obsługuje zarówno poziom 1 i 2 ETCS, jak również konwencjonalny system bezpieczeństwa klasy B.

Dostarczane obecnie pojazdy FLIRT są kompatybilne z pojazdami FLIRT przekazanymi przez firmę Stadler Polska do PKP Intercity w 2015 roku. Oznacza to, że można łączyć jednostki z 2015 roku z pojazdami z najnowszej serii.

Total
0
Shares
Zobacz również: