Dynamiczny cennik PKP Intercity. Biletów promocyjnych ze świecą szukać

Wprowadzenie dynamicznego cennika PKP Intercity spotkało się zarówno z pozytywnymi, jak i negatywnymi reakcjami. Początkowo okazało się jednak, że tanie bilety są łatwo dostępne w mało obłożonych pociągach. Po wakacjach sytuacja uległa gwałtownej zmianie. Na wielu trasach pociągi są pustawe, a mimo to bilety są bardzo drogie.

Przed wakacjami wielu pasażerów nie kryło zadowolenia z nowego dynamicznego cennika PKP Intercity. Pasażerowie chwalili się zakupem naprawdę tanich biletów. Bez problemu można było kupić np. bilety za 24 złote z Gdyni do Wrocławia na mniej popularne połączenia. Sporo tanich biletów można było kupić także na pociągi pendolino. Tanie bilety skończyły się w wakacje. Trudno się dziwić, ponieważ w lipcu i sierpniu wyniki przewozowe PKP Intercity biły rekordy.

Po wakacjach liczba pasażerów zmniejszyła się, jednak ceny biletów pozostały wysokie. Na niektórych trasach dostępne są niemal wyłącznie w cenach bazowych, niezależnie czy kupujemy bilet na 30 dni przed odjazdem, czy jedynie z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Przykładowo na trasie Gdynia – Wrocław można przy zakupie biletu z 30-dniowym wyprzedzeniem bez problemu dostaniemy bilety za 24 złote. Zupełnie inaczej jest jednak na trasach obsługiwanych przez pociągi pendolino. Na trasie Gdynia – Warszawa dostępne są niemal wyłącznie bilety w cenie bazowej. Nie ma znaczenia, czy bilet chcemy kupić bilet z wyprzedzeniem, czy nie. Ceny zazwyczaj są takie same. Pociągi TLK i Intercity na tej trasie kosztują 71 złotych, EIC 149 złotych, a EIP aż 169 złotych. Warto podkreślić, że najwięcej kursów wykonują najdroższe pociągi pendolino. Połączeń TLK i Intercity jest znacznie mniej.

Pociągi drogie i puste

Mogłoby się wydawać, że zgodnie z zasadami dynamicznego cennika, ceny biletów są wysokie z powodu dużej liczby chętnych podróżnych. Kupując bilety na pociągi pendolino, można się szybko zorientować, że tak zwany dynamiczny cennik w wykonaniu PKP Intercity nie do końca funkcjonuje z tą zasadą.

Sprawdziliśmy losowo dostępność miejsc na pociąg EIP 5100 z Gdyni do Warszawy z jednodniowym wyprzedzeniem, na 27 września. Cena biletu to 169 złotych. Wybierając miejsce z graficznego schematu, można zauważyć, że zapełnienie jest bardzo niskie. Żaden wagon klasy drugiej nie jest zapełniony w połowie. W części wagonów zajętych jest poniżej 15, a nawet poniżej 10 miejsc. Jeszcze kilka dni temu ceny bazowe widniały także przy próbie zakupu biletów w pierwszym dniu przedsprzedaży.

Pustych i drogich pociągów niestety jest więcej. Nasz dziennikarz wybrał się w podróż pociągiem EIC 5100 Neptun z Trójmiasta do Warszawy w dniu 20 października. Według jego relacji, pociąg, mimo biletów w cenie 149 zł przy zakupie z kilkudniowym wyprzedzeniem, był niemal pusty. Najwięcej osób podróżowało w wagonie 349, jednak daleko mu było do pełnego. W wagonie 348 podróżowało poniżej 10 osób, a z wagonu 347 w Warszawie Centralnej nie wysiadł ani jeden pasażer.

Przewoźnik zachwala system

PKP Intercity w odpowiedzi na pytanie o drogie bilety w pustawych pociągach zachwala, że użytkowany przez nich system jest wykorzystywany przez znanych europejskich przewoźników.

– Pule biletów promocyjnych są wyznaczane za pomocą modeli ekonometrycznych i biorą pod uwagę wiele czynników, takich jak historyczne dane sprzedażowe, aktualny stan sprzedaży, prognozowaną frekwencję liczoną dla całego pociągu i wiele innych.  Z rozwiązania wykorzystywanego przez PKP Intercity korzystają również inni przewoźnicy tacy jak Eurostar, Tallink, SJ, Viarail lub Amtrak – mówi w rozmowie z serwisem zbiorowy.info Marta Ziemska z biura prasowego PKP Intercity.

PKP Intercity twierdzi, że promocyjne bilety dostępne są nawet w dniu wyjazdu.

– W ramach oferty Promo bilety w promocyjnych cenach na wszystkie pociągi PKP Intercity są dostępne na różnych etapach sprzedaży – po jej uruchomieniu, na kilkanaście dni przed podróżą, jak i na kilka dni przed odjazdem pociągu. Promocyjne bilety można kupić nawet w dniu podróży. Warto podkreślić, że do dnia wdrożenia narzędzi do dynamicznego zarządzania cenami, na mniej niż 7 dni do odjazdu pociągu nie były sprzedawane już bilety promocyjne z oferty Wcześniej. W celu wyszukania biletów promocyjnych polecamy wyszukiwarkę „Łowcy Promo” – dodaje Marta Ziemska.

Twierdzenie przedstawicielki spółki z pewnością jest prawdziwe. W skali całego kraju z pewnością da się znaleźć bilety promocyjne na wybrane pociągi. Nie zmienia to faktu, że istnieje dużo połączeń o małej frekwencji, gdzie cena biletu pozostaje bardzo wysoka.

Już po otrzymaniu odpowiedzi od przewoźnika na zadane przez nas pytania, na stronie przewoźnika pojawiły się promocyjne bilety na trasie Trójmiasto – Warszawa przy zakupie z 30-dniowym wyprzedzeniem. Obecnie dostępne są nawet najtańsze bilety za 19 zł na TLK i IC oraz za 49 zł na pociągi EIP. Bilety kupowane z kilkudniowym wyprzedzeniem

Total
0
Shares
Zobacz również: