Wrócą regionalne pociągi z Polski do Bohumína. Obsłuży je czeski tabor

Dworzec w Bohuminie /Fot. Lehotsky/Wikimedia

Po ponad dwuletniej przerwie Koleje Śląskie przywrócą bezpośrednie połączenia Polski z przygraniczną czeską stacją Bohumín. Będą one realizowane w innej formie niż przed laty. Ponadto połączeń będzie mniej.

Pociągi Kolei Śląskich dojechały po raz ostatni do stacji Bohumín w marcu 2021 roku. Od tego czasu pozostają zawieszone, a jako główny powód ich braku przewoźnik podawał trwającą pandemię COVID-19. W 2023 roku ludzie o pandemii zdążyli już zapomnieć, ale pociągów KŚ do czeskiego węzła kolejowego nadal nie ma. To się jednak ma wkrótce zmienić.

Jak tłumaczą Koleje Śląskie, w ostatnich latach zmieniły się także inne okoliczności, związane z prowadzeniem ruchu kolejowego w Czechach.

– Zmienione zostały bowiem uwarunkowania prawne dotyczące wjazdu pojazdów szynowych do Republiki Czeskiej. Zmiany dotyczyły kwestii standardów łączności oraz przejazdu na torze testowym. Koszty związane z dopełnieniem wszystkich nowych procedur mogłyby wynieść nawet ok. 1,5 mln zł – powiedział dla PAP Maciej Zaremba, rzecznik Kolei Śląskich.

Chodzi o zmianę systemu sterowania ruchem po pożarze w nastawni na stacji Bohumín, do którego doszło w 2016 roku. Dziś ten duży węzeł jest sterowany zdalnie, za pomocą systemu ERTMS/ETCS z oddalonego o ponad 80 km Przerowa. Polskie pociągi, aby móc wjeżdżać do Czech, muszą być wyposażone w odpowiednie urządzenia. To trwa i kosztuje.

– Koleje Śląskie jeszcze nie stosują tych rozwiązań, niezbędne jest zatem dostosowanie systemu łączności. Ponadto konieczne jest uzyskanie przez maszynistów certyfikatu podstawowej znajomości języka czeskiego – podkreśla Maciej Zaremba.

Polski przewoźnik musiałby dostosować w swoich pojazdach urządzenia łączności do nowych norm czeskich i przejść testy na czeskim torze doświadczalnym. Warto podkreślić, że z tymi wszystkimi wymogami musiała uporać się spółka PKP Intercity, która regularnie wjeżdża swoimi wagonami i lokomotywami do Czech.

Czeskie pociągi w Polsce od czerwca

Koleje Śląskie do czasu dostosowania swojego taboru do nowych wymagań postanowiły jednak reaktywować połączenia we współpracy z czeskim państwowym przewoźnikiem České dráhy. Od 11 czerwca do 9 grudnia 2023 roku pojadą trzy pary pociągów granicznych w relacji Bohumín – Chałupki – Bohumín. Obsługę około 5-kilometrowej trasy zapewni tabor czeskiej kolei. Do marca 2021 z Polski do stacji Bohumín dojeżdżało 6 par pociągów KŚ, w tym m.in. bezpośrednie pociągi z Katowic.

Do standardowej formy obsługi połączeń, znanej sprzed 2021 roku, Koleje Śląskie planują wrócić od 10 grudnia 2023 roku. Spółka planuje uzyskać niezbędne dopuszczenia do poruszania się na terenie Czech swoim zespołom trakcyjnym serii 21WEa. Bohumín jest dużą stacją węzłową. Dzięki połączeniom z Polski można przesiąść się na niej do pociągów w kierunku wielu czeskich i słowackich miast, na przykład Brna, Ostrawy,  Ołomuńca, Pragi, Żyliny, czy Popradu.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również: