Kiedy i jak można wyrejestrować pojazd?

Istnieje kilka sytuacji, dla których możemy nie być w stanie przez dłuższy czas korzystać z naszego samochodu. Najczęściej występujący powód to wypadek lub stłuczka na tyle poważna, że naprawa szkód zajmuje wiele tygodni, a czasem nawet miesięcy. Co możemy zrobić w takiej sytuacji, jako właściciele pojazdu? Na czym polega wyrejestrowanie auta i w jakich sytuacjach można z niego skorzystać?

Wycofanie pojazdu z ruchu – po co się je przeprowadza?

Wyrejestrowanie samochodu może mieć wiele powodów. Czasami dzieje się tak ze względu na brak zdolności do przejścia przeglądu, złomowanie lub demontaż starego modelu, a także w sytuacji, gdy z auta nie korzystamy i chcemy tymczasowo wycofać go z ruchu. W tym drugim przypadku czas, przez jaki auto zostaje wyrejestrowane, jest ograniczony. Minimalnie możemy dokonać tego na trzy, a maksymalnie na dwanaście miesięcy. Co ważne, taka procedura jest możliwa nie częściej, niż co trzy lata. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://porownywarki-ubezpieczen.pl/.

Trwałe wycofanie pojazdu z ruchu – jak go dokonać?

Aby móc skorzystać na czasowym wycofaniu pojazdu musimy udać się do odpowiedniego urzędu i złożyć wniosek razem z kompletem dokumentów dotyczących samochodu. Uprawnieni są do tego zarówno wyłączni właściciele, jak i współwłaściciele. W tym drugim wypadku wszyscy oni powinni udać się na spotkanie w urzędzie – alternatywą jest także przesłanie stosownego pełnomocnictwa. Ważne są również zasady, na jakich następuje czasowe wyrejestrowanie:

  • samochód musi być poważnie uszkodzony i niezdolny do bycia użytkowanym, lub
  • poruszanie się autem sprowadza zagrożenie dla kierowcy lub innych użytkowników drogi, lub
  • jego naprawa jest czasochłonna.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – na czym polega?

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu polega na wyłączeniu określonego auta z ruchu na wybrany okres, najczęściej celem dokonania napraw, na przykład po poważniejszym wypadku lub stłuczce. W tym czasie nasz dowód rejestracyjny i tablice znajdować się będą w wydziale komunikacyjnym właściwego dla naszego miejsca zamieszkania urzędu. Co ważne, fakt że nie korzystamy z samochodu nie sprawia, że jesteśmy zwolnieni z jego ubezpieczenia – nie zapomnijmy więc o przedłużeniu polisy OC, ponieważ w innym wypadku możemy zetknąć się z dość dużą i nieprzyjemną karą administracyjną. Ile kosztuje czasowe wyrejestrowanie pojazdu? Jest to uzależnione od czasu, na jaki chcemy skorzystać z tej opcji, a koszt zawiera się w przedziale od 84 do 120 złotych, nie licząc ceny ewentualnych pełnomocnictw.

O czym jeszcze pamiętać chcąc zastosować trwałe lub czasowe wycofanie pojazdu?

Jeżeli chcemy wykorzystać czasowe wyrejestrowanie samochodu, zwróćmy uwagę na dopełnienie wszelkich procedur. Dowód rejestracyjny pojazdu oraz jego tablice muszą zostać w urzędzie, a łączny okres wycofania pojazdu z ruchu nie może przekroczyć dwunastu miesięcy. Dodatkowo także, jeżeli jesteśmy współwłaścicielem samochodu, musimy najpierw poinformować o decyzji pozostałe osoby i zabrać je ze sobą do urzędu lub też uzyskać ich pełnomocnictwo. Po wyrejestrowaniu naszym obowiązkiem jest także zadbanie o to, by auto nie znajdowało się w strefie ruchu i by było zabezpieczone w taki sposób, aby nikt nie mógł się do niego dostać i go uruchomić.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również: