„Babcia” ma 60 lat. Koleje Mazowieckie świętują

Fot. Koleje Mazowieckie

Dziś mija 60 lat od rozpoczęcia eksploatacji jednostki EN57-038. Skład dzisiaj eksploatują Koleje Mazowieckie i jest on najstarszym czynnym egzemplarzem tej serii.

Jednostka EN57-038 rozpoczęła swoją służbę 9 maja 1963 roku w MD Kraków Prokocim. Z Małopolską związana była przez wiele lat. Do Warszawy trafiła dopiero w 2003 roku. Z początkiem 2005 roku trafiła na stan Kolei Mazowieckich. Przez kolejne lata zmieniała przydziały pomiędzy sekcjami KM: Tłuszcz, Sochaczew i Ochota Postojowa. Od niecałych trzech lat skład kursuje na liniach obsługiwanych przez sekcję Tłuszcz.

W trakcie naprawy P4 ukończonej 14 stycznia 2022 roku jednostka otrzymała historyczne, żółto-niebieskie barwy. Wewnątrz skład jednak nie ma oryginalnego wnętrza. EN57-038 ma wymienione fotele, oświetlenie wpuszczone w sufit, elektroniczne wyświetlacze, a nawet WiFi. Na co dzień kursuje na trasie Tłuszcz – Ostrołęka.

– W 2022 roku ezt EN57-038 przeszedł spektakularną metamorfozę. Podczas naprawy w poziomie utrzymania P4 wykonanej przez PESA Mińsk Mazowiecki S.A. została zmieniona malatura „Babci” na oryginalną żółto-granatową. Od tego czasu o jej stan techniczny  dbają Pracownicy Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru w Tłuszczu. Pomimo wieku pojazd cieszy się dobrym stanem technicznym. Jej współczynnik niezawodności w 2022 roku, czyli wskaźnik mówiący o gotowości pojazdu do jazdy, to aż 99% – chwalą wiekową jednostkę Koleje Mazowieckie.

Jednostki EN57 produkowano w latach 1962-1993. EN57-038 jest jednym z najwcześniej wyprodukowanych egzemplarzy, dlatego wyróżnia się od innych, znacznie młodszych pojazdów tej serii, które przez lata służyły w Kolejach Mazowieckich.

– „Babcia” była obecna od samego początku mojej pracy w KM. Prowadziłem ją jeszcze zanim zostałem samodzielnym maszynistą. Trzynaście lat temu rozpocząłem jazdy praktyczne w tłuszczańskiej Sekcji. Wszystkie jednostki, którymi jeździłem najczęściej, posiadały system hamulca Oerlikona. Tylko EN57-038 była wyposażona w hamulec systemu Knorr. Był on zupełnie inny w obsłudze. Od początku zależało mi, aby go dobrze opanować, dlatego już kilka dni później rozpocząłem praktykę pod okiem doświadczonych maszynistów. Pozwoliło mi to lepiej poznać „Babcię”.  Wiedza ta przydała mi się już podczas pierwszej samodzielnej służby, którą pełniłem na pokładzie tego pojazdu. Praktycznie wszystkie służby, może z nielicznymi wyjątkami,  były bezawaryjnie – wspomina Paweł Mielniczak, maszynista KM.

Koleje Mazowieckie dziś świętują urodziny swojej „babci”. Pasażerowie, którzy trafili dziś na najstarszą jednostkę w Polsce, otrzymali cukierki. 13 maja, z okazji Nocy Muzeów, EN57-038 przyjedzie do Stacji Muzeów, gdzie każdy miłośnik kolei i nie tylko będzie mógł zwiedzić jej zakamarki.

Ostatnią naprawę poziomu P5 jednostka przeszła 30 września 1991 roku. Jak informuje jej właściciel, „babcia” na razie nie myśli o emeryturze.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również: