Zbliża się koniec wielkich remontów poznańskiej sieci tramwajowej. Zarząd Transportu Miejskiego przedstawił pasażerom propozycję siatki połączeń, która miałaby zacząć funkcjonować od początku 2024 roku.
Z ponad trzymiesięcznym wyprzedzeniem ZTM Poznań przedstawia pasażerom propozycję nowej siatki połączeń tramwajowych, która ma funkcjonować po zakończeniu wszystkich remontów na sieci. Będzie to pierwsza od wielu miesięcy sytuacja, kiedy poznańska sieć tramwajowa będzie funkcjonowała w pełnym zakresie. Minione lata stały pod znakiem wielkich remontów m.in. w centrum miasta, na trasie PST, trasie kórnickiej, czy na Wildzie. Do końca roku trwające jeszcze prace powinny się zakończyć.
– To dobry moment na zaproponowanie nowego, stałego układu linii tramwajowych – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – Braliśmy pod uwagę także fakt, że część zmian wprowadzanych podczas remontów spotkała się z dużym pozytywnym odbiorem pasażerów. Jeśli coś dobrze się sprawdza, jak przykładowo łącząca Naramowice i Winogrady z Grunwaldem linia numer 3, wówczas nie należy tego zmieniać – dodaje.
Zaproponowana przez ZTM Poznań siatka połączeń ma uwzględniać przyszłe inwestycje pod kątem możliwości łatwego wydłużania tras poszczególnych linii.
– Warto podkreślić, że nowy układ jest tak skonstruowany, że planowane do realizacji w nieodległej przyszłości inwestycje i związane z tym korekty przebiegu poszczególnych linii będzie można do niego wpleść bez istotnych zmian całego schematu – wskazuje Gosiewski.
Zmiany i powroty na stare trasy
ZTM Poznań proponuje pozostawienie trasy linii 3 w obecnym kształcie, z Naramowic przez Winogrady i centrum na Grunwald. Poznańscy urzędnicy przyznają, że „trójka” miała docelowo kursować z Naramowic do placu Wielkopolskiego, jednak aktualna trasa na Grunwald cieszy się dużym zainteresowaniem podróżnych.
Zmiana dotknie linię 13, która powróci na stałą trasę ze Starołęki PKM przez most Św. Rocha i centrum na Junikowo. Tramwaj będzie miał nieznacznie skorygowaną trasę w centrum – w obydwu kierunkach pojedzie przez Fredry i most Teatralny.
Trasę zmienią także linie 15 i 16.
– Tramwaj linii numer 15 zostanie skierowany z Osiedla Sobieskiego trasą PST, przez Kaponierę i zrewitalizowane centrum (Święty Marcin i Aleje Marcinkowskiego), a następnie pojedzie Kórnicką i Górnym Tarasem Rataj do pętli Unii Lubelskiej – informuje ZTM Poznań.
Zmiana ma być podyktowana obsługą Grunwaldu czterema innymi liniami.
– „Piętnastka” poważnie wzmocni komunikację w centrum. Jeszcze ważniejszy jest fakt, że na trasie z Os. Lecha do Os. Sobieskiego razem z linią nr 16 będzie zapewniać dużą częstotliwość kursów. Jest to szczególnie istotne dla mieszkańców osiedli ratajskich oraz Winograd i Piątkowa. W celu umożliwienia synchronizacji kursów z „15”, linia nr 16 będzie miała skorygowaną trasę w centrum. Tramwaj będzie kursował przez Kaponierę i Św. Marcin (a nie jak przed rozpoczęciem remontów – przez Most Teatralny i Fredry) – czytamy na stronie ZTM.
Dzięki skierowaniu linii 15 na pętlę Unii Lubelskiej przebieg zmieni linia 5, która zapewni dojazd z Górczyna przez Głogowską i Most Dworcowy do Poznania Głównego PKP. Dalej jednak pojedzie przez Towarową i korzystając z możliwości skrętu w prawo – przez Św. Marcin, Marcinkowskiego i Kórnicką. Następnie skręci w lewo i przez Rondo Śródka dotrze do pętli Zawady. Dzięki tej korekcie na starą trasę sprzed lat wróci linia 8. Jej trasa poprowadzi z Miłostowa na Ogrody przez Plac Wielkopolski i Most Teatralny.
Linię 8 na Górczynie zastąpi linia 17, która wykorzysta wszystkie nowe możliwości w odnowionym centrum miasta. Zdaniem ZTM trasa zapewni możliwie najszybszy przejazd z Garbar przez centrum w rejon dworca Poznań Główny.
– „Siedemnastka” pojedzie z pętli Górczyn PKM przez Głogowską i zapewni połączenie tej części Poznania z Dworcem Głównym PKP. Następnie będzie kursować przez Towarową i korzystając z możliwości skrętu w prawo – pojedzie przez Św. Marcin oraz Gwarną i Mielżyńskiego w kierunku Garbar. Dalej trasa będzie prowadziła jak dotychczas, przez Środkę, trasę kórnicką i Górny Taras Rataj aż do pętli Starołęka PKM – wyjaśnia ZTM Poznań.
Nowa linia na Dębiec
Nowość w postaci nowej linii nr 19 przygotowano dla pasażerów z Dębca. Będzie stanowiła wzmocnienie dla linii nr 9 w godzinach szczytu. Podobnie jak „dziewiątka” będzie funkcjonowała z częstotliwością co 20 minut.
– Na swoją stała trasę z Dębca PKM przez Wildę i centrum do pętli Piątkowska wróci linia nr 9, jednak kursować będzie w takcie co 20 minut z uwagi na utrzymanie obecnej, wysokiej częstotliwości kursowania tramwajów linii nr 11 (co 10 minut). Aby jednak utrzymać w wysokim standardzie komunikację pomiędzy Dębcem i Wildą a centrum, a także w celu zapewnienia drugiej linii na pętli Połabska, uruchomiona zostanie nowa linia nr 19 – tłumaczy ZTM.
Po dokonaniu wszystkich zmian poznańską sieć tramwajową będzie obsługiwało 18 dziennych linii tramwajowych. Projekt nowej sieci połączeń przedstawiono Komisji Transportu i Polityki Mieszkaniowej Rady Miasta Poznania. Jeśli pomysł uzyska aprobatę komisji, zostanie wcielony w życie na początku 2024 roku.
Poniżej prezentujemy proponowaną docelową sieć połączeń tramwajowych ZTM Poznań.