Praca spedytora wiąże się z dużym stresem, jednak w wielu kwestiach jest także bardzo atrakcyjna, nic więc dziwnego, że wiele osób chce pracować w ten sposób. Tylko kim w zasadzie jest spedytor, jaka umowa może być z nim podpisana, czy praca może być wykonywana zdalnie, a może będzie to bardziej praca hybrydowa lub tradycyjna? Ile zarabia spedytor krajowy i międzynarodowy? I gdzie znaleźć ogłoszenia o pracę dla spedytorów?
Spis treści
Praca spedytor – na czym polega praca spedytora?
Kim w zasadzie jest spedytor; krajowy i międzynarodowy? Czym zajmuje się taki specjalista? Przede wszystkim jest to praca związana z transportem. Spedycja to usługa wykonywana przez spedytora (który sam nie posiada własnej floty pojazdów) polegająca na organizowaniu transportu towarów w imieniu innych osób. Spedytor musi więc zaplanować odbiór towarów, odprawę celną, trasę którą towary będą jechać a także kto je odbierze i w jakim miejscu będą przechowywane. Innymi słowy: od spedytora zależy bezpieczeństwo towarów na całej trasie.
Spedytor międzynarodowy – na jakie zarobki może liczyć?
Na jakie zarobki można liczyć pracując jako spedytor krajowy bądź międzynarodowy? Wszystko oczywiście zależy od firmy, miasta w którym pracujesz i na jakim poziomie doświadczenia się znajdujesz. Jednak spedytor bez doświadczenia może w Polsce zarabiać od 4190 złotych aż po 5790 złotych brutto. Na rękę będzie więc to odpowiednio 3186 do 4277 złotych (stan na rok 2023). Oczywiście stawki rosną w miarę zdobywania doświadczenia czy wykształcenia – w spedycji można zarabiać bowiem nawet 10.000 złotych!
Czy praca spedytora to praca zdalna – czy można wykonywać ją z domu?
Czy można znaleźć oferty pracy zdalnej w spedycji? Obecnie, jak najbardziej, coraz częściej takie oferty można znaleźć. Coraz więcej firm oferuje swoim pracownikom standard telepracy, podczas którego nie trzeba wychodzić z domu, a swoje obowiązki można wykonywać zdalnie. Chociaż nadal w wielu przedsiębiorstwach trzeba przychodzić do pracy, to jednak powoli to się zmienia a pracownik może wybrać to, jak chce pracować. Czy chce wykonywać swoją pracę z domu, czy jednak woli przyjeżdżać do biura i pracować właśnie z biura.
Młodszy specjalista – jak zostać spedytorem w firmie, która cię interesuje?
Jak zostać spedytorem? Nie na każdym ze stanowisk jest potrzebne doświadczenie czy odpowiednie wykształcenie, warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że skończenie studiów z takich kierunków, jak logistyka, zarządzanie czy transport może być tylko pomocne. Poza tym trzeba być osobą zorganizowaną, odporną na stres i szybko dostosowującą się do nowych realiów (ile razy pierwotny transport nie wyszedł tak, jak potrzeba). Warto także zrobić specjalne kursy i zdobyć certyfikaty a także szukać ofert w odpowiednich miejscach.
Spedytor całopojazdowy krajowy i nie tylko – gdzie znajdować ogłoszenia o pracę?
Jeżeli interesuje cię praca spedytor czy to w transporcie krajowym czy międzynarodowym, to warto w tym celu przeszukać internet. Najlepiej sprawdzą się do tego specjalistyczne strony z ogłoszeniami o pracę. Zaletą wchodzenia na te strony jest to, że można porównać ze sobą wielu różnych pracodawców i na tej podstawie dokonać wyboru, gdzie warto wysłać swoją kandydaturę i starać się o pracę.