Po ponad 7,5 roku na linii trójmiejskiej SKM pojawiły się kolejne nowe elektryczne zespoły trakcyjne. Do dwóch impulsów pierwszej generacji z 2016 roku dołączyły cztery nowe jednostki drugiej generacji. Pierwsze dwie, złączone w jeden skład, obsłużyły pierwsze kursy z pasażerami.
Pierwsze cztery z 31 zamówionych Impulsów 2 dotarły na przełomie listopada i grudnia do elektrowozowni SKM w Gdyni Cisowej. Dwie jednostki w czwartek (7 grudnia) rozpoczęły kursy z pasażerami. O godzinie 9:20 rozpoczęły obsługę pierwszego kursu z Gdańska Śródmieścia do Wejherowa. Kolejne 6 jednostek wyjedzie na trasy jeszcze w tym miesiącu.
Jak wyglądają nowe Impulsy?
Impulsy 31WE mają około 75 m długości, osiągają prędkość do 160 km/h, choć obsługując pociągi SKM, nie będą osiągały tak dużych prędkości. Jednostki wyspoażono w miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, klimatyzację, monitoring, wi-fi oraz gniazda 230 V i złącza USB przy każdym fotelu, które są też wyposażone w składane stoliki. Każdy pojazd ma także 16 miejsc dla rowerów, a w związku z tym, że pociągi PKP SKM będą składały się z dwóch takich pojazdów, w każdym pociągu rowerzyści będą mieli do dyspozycji w sumie aż 32 miejsca rowerowe. W każdym pojeździe są też 2 toalety, w tym jedna przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach. W pojazdach są także defibrylatory.
Trzeba podkreślić, że dostarczone jednostki należą do puli 11 zamówionych przez województwo pomorskie składów regionalnych, a ich obecność na trasach SKM jest tymczasowa. Pociągi te będą kursowały po linii kolejowej nr 250 przez co najmniej 5 lat, a docelowo obsłużą połączenia regionalne. Na linię SKM w latach 2025-2026 trafi 20 Impulsów 2, przeznaczonych do ruchu aglomeracyjnego. Będą one miały dłuższe człony, osadzone na osobnych wózkach, równą podłogę oraz trzy pary drzwi na człon. Obecne pojazdy regionalne mają tylko dwie pary drzwi w członach środkowych i po jednej parze w członach skrajnych, co może utrudniać wymianę pasażerów na linii SKM w godzinach szczytu. Ponadto składy aglomeracyjne będą pozbawione toalet.
Strefy ciszy w pociągach regionalnych
Na początku przyszłego roku na połączenia regionalne trafią ostatnie 3 z 11 zamówionych składów regionalnych. Ponadto pomorskie odbierze także Impulsy dwutrakcyjne, zakupione do obsługi linii PKM, a także Impuls z kolejnego przetargu, zakładającego zakup od 1 do 10 nowych EZT. Z tej puli zamówiono jeden pojazd, a pozostałe 9 ma być kupionych pod warunkiem uzyskania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
– Na początku kolejnego roku dostarczymy 4 pociągi hybrydowe, a także kolejne 4 składy elektryczne w wersji regionalnej. Oczywiście pracujemy też nad pociągami aglomeracyjnymi dla SKM, które też dostarczymy w terminie – powiedział Zbigniew Konieczek, prezes Newagu.
Ciekawostką jest nowa usługa, którą samorząd województwa planuje wprowadzić na linie regionalne, wraz z rozpoczęciem na nich eksploatacji nowych Impulsów 2. W nowych składach pojawią się bowiem znane np. z pendolino strefy ciszy.
– Nowością w pojazdach na połączeniach aglomeracyjnych będą strefy ciszy. Rozwiązanie to znane w Polsce z pociągów Pendolino zostało dobrze przyjęte przez pasażerów PKP Intercity. Czas pokaże, czy przyjmie się także w pojazdach obsługujących połączenia aglomeracyjne – poinformował Michał Piotrowski, rzecznik prasowy UMWP.
Nawet 45 nowych pociągów
Podsumowując ostatnie zakupy województwa pomorskiego, do 2026 roku na pomorskich torach pojawi się co najmniej 36 nowych Impulsów. Jest szansa docelowo może być ich nawet 45, a z tymi jeżdżącymi już dwoma impulsami 31WE SKM i użytkowanymi przez Polregio dziesięcioma EN90, ilostan wyniesie 57 sztuk nowoczesnego taboru.
Zamówienia nowego taboru w województwie pomorskim w najbliższych latach przedstawiają się następująco:
- 11 czteroczłonowych EZT w wersji regionalnej (8 sztuk przez 5 lat pozostanie w użytku PKP SKM), dostawy w latach 2023-2024,
- 20 trzyczłonowych EZT w wersji aglomeracyjnej, dostawy w latach 2025-2026,
- 4 dwunapędowe jednostki do obsługi m.in. linii PKM, dostawa w 2024 roku,
- od 1 do 10 EZT w wersji regionalnej, zakontraktowano na razie jeden pojazd. Kolejne będą zamówione pod warunkiem pozyskania środków z KPO.
Newag o aferze z unieruchomionymi Impulsami
Przy okazji wprowadzenia do ruchu nowych EZT na Pomorzu prezes Newagu zabrał głos w sprawie pojawiających się od kilku dni informacji na temat unieruchamianych Impulsach.
– Firma Newag jest opisywana na różnych portalach, przez różnych ludzi w bardzo zły sposób, że nasze pociągi są złej jakości. Prezes SKM-ki, który użytkuje te pociągi od kilku lat, powiedział mi, że ich dostępność wynosi 100%, nie ma z nimi żadnych problemów. Warunek jest jeden: pociągi mają być należycie serwisowane, a w Gdańsku (serwis PKP SKM znajduje się w elektrowozowni Gdynia Cisowa – przyp. red.) są serwisowane tak jak trzeba – oświadczył Zbigniew Konieczek.
Powyższa wypowiedź odnosi się do informacji ujawnionych przez Onet i portal Zaufana Trzecia Strona.
W sprawie nie chodzi jednak o „złą jakość” Impulsów. Wynajęci przez jedną z firm serwisujących pojazdy szynowe hakerzy odkryli, że w oprogramowaniu pociągów znajdował się warunek, który unieruchamiał pojazdy po 10 dniach postoju w kilku zaprogramowanych lokalizacjach. Odnalezione w oprogramowaniu współrzędne pokrywały się z lokalizacjami kilku firm serwisujących pojazdy szynowe.