PKP Intercity brakuje Pendolino. Osiem składów w naprawach

Aż 8 z 20 składów Pendolino stoi na bocznicy. Dwanaście sprawnych pojazdów to za mało by realizować rozkład jazdy. Dlatego coraz częściej pociągi EIP zestawiane są ze składów wagonowych

Od kilkunastu dni docierają do nas coraz to bardziej niepokojące sygnały o zastępowaniu przez PKP Intercity pociągów Pendolino składami wagonowymi. Wszystko związane jest z wyłączeniem aż 8 z 20 pociągów ED250. – Z 20 składów, 2 znajdują się w naprawach powypadkowych, a 6 jednostek zostało wyłączonych z ruchu ze względu na ślady po kontakcie z tłuczniem stwierdzone na podwoziu – tłumaczy sytuację Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Dlaczego poszycie pociągów uległo uszkodzeniu po kontakcie z tłuczniem z torowiska ustala wspólnie PKP Intercity, zarządca infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Alstom czyli producent pojazdów. Ten ostatni, w ramach umowy z PKP Intercity będzie również naprawiał wszystkie składy. – Jesteśmy cały czas w kontakcie z producentem i staramy się, aby składy jak najszybciej wróciły do ruchu – zapewnia Agnieszka Serbeńska.

Wagony zamiast Pendolino? Można złożyć reklamację
Wymiana składów ED250 na zwykłe pociągi złożone z wagonów oznacza dla pasażerów obniżenie standardu. Dodatkowo nie wszystkie zastępcze składy wagonowe posiadają wagon restauracyjny lub barowy. Pasażerowie mają prawo domagać się od przewoźnika odszkodowania za brak realizacji usługi za którą zapłacili (czyli przejazd składem Express Intercity Premium). – Pasażerowie, którzy odbyli podróż w składach zastępczych mają prawo do złożenia reklamacji. Podstawą do uznania takiej reklamacji jest zachowanie biletu. Warto zaznaczyć, że każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie – zaznacza rzeczniczka PKP Intercity.

Reklamację można złożyć korespondencyjnie (wysyłając na adres siedziby PKP Intercity), w każdej kasie biletowej sprzedającej bilety PKP Intercity lub poprzez formularz reklamacyjny na stronie Intercity.pl. Przewoźnik ma 30 dni na ustosunkowanie się do reklamacji. W przypadku gdy dodatkowo wystąpiło opóźnienie pociągu o 60 minut lub więcej, dodatkowo pasażerom przysługują rekompensaty wynikające z prawa.

Total
0
Shares
Zobacz również: