Regularne połączenie kolejowe z Trójmiasta do Kaliningradu od marca?

Połączenie testowe obsługiwał pociąg SA138 /fot.Leinad/Wikimedia

Po testowym przejeździe na trasie Gdynia – Kaliningrad – Gdynia, uruchomionym przez Przewozy Regionalne i rosyjską spółkę Kaliningradskaja Prigorodnaja Passażyrskaja Kompania zarządy województw pomorskiego i warmińsko – mazurskiego prowadzą rozmowy nad uruchomieniem regularnego połączenia w tej relacji. Kursy miałyby rozpocząć się w marcu i być wykonywane raz w tygodniu, w soboty.

Jak informuje Gazeta Wyborcza Trójmiasto, rozmowy dotyczą przede wszystkim kwestii rozłożeniu kosztów funkcjonowania połączenia pomiędzy oba samorządy. Ze wstępnych szacunków wynika, że za kursowanie pociągu w planowanym zakresie będzie kosztowało województwo pomorskie 90 tys. zł rocznie. Województwo warmińsko-mazurskie musiałoby zaś wyłożyć ok 70 tys. zł. Ostateczne kwoty będą jednak znane do dokonaniu kalkulacji przez przewoźnika, który byłby operatorem połączenia, czyli Przewozów Regionalnych, znanych obecnie pod marką Polregio. Przewoźnik przygotuje też projekt rozkładu jazdy. Następnie będzie możliwe rozpoczęcie rozmów ze stroną rosyjską.

Zdaniem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego uruchomienie tego połączenia jest wskazane ze względu na duże zainteresowanie Rosjan, ochoczo odwiedzających Trójmiasto w celach handlowych. Miałoby być alternatywną dla indywidualnego transportu zbiorowego, bowiem czas podróży samochodem ze względu kolejki na granicy oraz na kontrole graniczne jest znacznie wydłużony. Podroż koleją eliminuje znane z dróg nawet kilkugodzinne oczekiwanie na przejściu granicznym.

Ze względu na bariery techniczne w postaci m.in. braku pojazdów z dopuszczeniem do ruchu w obu krajach, podróż, podobnie jak podczas przejazdu testowego, odbywałaby się z przesiadką z pociągu polskiego do rosyjskiego na stacji Braniewo. Po stronie polskiej połączenie byłoby obsługiwane spalinowym zespołem trakcyjnym Pomorskiego Oddziału Przewozów Regionalnych.

Total
0
Shares
Zobacz również: