Miliardy złotych na nowy tabor kolejowy przyznane przewoźnikom

Koleje Mazowieckie mają zatem środki na zakup większości nowych EZT /fot.Mateusz Włodarczyk/Wikimedia

Siedmiu podmiotom zostały przyznane środki na zakup taboru kolejowego w wyniku rozstrzygnięcia konkursu Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Największym beneficjentem zostały Koleje Mazowieckie, które uzyskały dofinansowanie na zakup łącznie 55 nowych EZT.

Drugą po Kolejach Mazowieckich, największą kwotę dofinansowania otrzyma Szybka Kolej Miejska w Warszawie na projekt pt. “Rozszerzenie potencjału przewozowego kolei metropolitalnej na terenie Warszawskiego Obszaru Metropolitalnego – etap I”. Trzecim największym beneficjentem została PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, która planuje zakup 10 nowych EZT do obsługi swoich połączeń oraz na unowocześnienie zaplecza utrzymania taboru. Pozostałymi beneficjentami są: województwo wielkopolskie, województwo małopolskie, województwo podkarpackie oraz Koleje Dolnośląskie.

Z wyniku konkursu szczególnie mogą cieszyć się Koleje Mazowieckie, ponieważ uzyskane dofinansowanie pozwoli im na zakup co najmniej 55 z 71 planowanych EZT firmy Stadler, z którą przewoźnik podpisał umowę ramową na początku tego roku. Teraz możliwe będzie podpisanie umów realizacyjnych, dzięki którym ruszy produkcja nowych pojazdów w fabryce w Siedlcach. Oznacza to, że w przeciągu kilku lat z torów Mazowsza będzie możliwe wycofanie niezmodernizowanych pojazdów serii EN57 i skokowe podniesienie komfortu podróży na terenie całego województwa. Flirty3, zaoferowane przewoźnikowi przez Stadlera mają służyć podróżnym na liniach: Warszawa – Tłuszcz (16 EZT), Góra Kalwaria – Czachówek – Warszawa – Modlin (15 EZT), Sochaczew – Warszawa – Celestynów (12 EZT), Skierniewice – Warszawa – Mińsk Mazowiecki (12 EZT).

Równie zadowolona z wyniku konkursu powinna być PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, która uzyskała możliwość odnowy swojego bardzo wysłużonego parku taborowego i zastąpienia choć części niezmodernizowanych pojazdów serii EN57 nowymi, bardziej funkcjonalnymi pojazdami. Obecnie trójmiejska SKM dysponuje 59 pojazdami elektrycznymi, z czego jedynie 2 pojazdy to fabrycznie nowe EZT Impuls z Newagu. Pozostałe 57 pojazdów to EZT serii EN57 i EN71, z czego tylko 27 zostało w ostatnich latach zmodernizowanych.

Zakup 10 nowych pojazdów należy zatem do jednej z najpilniejszych potrzeb inwestycyjnych nadmorskiego przewoźnika, który już zdążył określić swoje wymagania względem nowego taboru. SKM planuje pozyskać jednostki o długości 150m, które będą złożone z siedmiu członów, dostosowane do poruszania się z prędkością 140km/h oraz wyposażone w klimatyzację, udogodnienia dla osób ograniczonych możliwościach poruszania się, system zliczania pasażerów oraz stopnie umożliwiające komfortowe wejście i wyjście z wagonów przy peronach o wysokości 760mm i 960mm.

Firma najpierw musi zapewnić wkład własny do projektu, co jest nie lada problemem przez niekorzystne, jednoroczne kontrakty, które podpisuje z przewoźnikiem Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, będący organizatorem przewozów na linii Trójmiasto – Wejherowo – Lębork. SKM będzie starała się o kredyt lub emisję obligacji, a także o kontrakt na przewozy na dłuższy, niż określony w poprzednich kontraktach na przewozy, okres.

Total
0
Shares
Zobacz również: