FPS zbuduje dla Intercity 55 nowych wagonów

Podpisanie umowy z PKP Intercity było pretekstem wizyty premiera w FPS /Fot. W. Kompała / KPRM

Narodowy przewoźnik PKP Intercity podpisał umowę z poznańską Fabryką Pojazdów Szynowych H. Cegielski na dostawę 55 nowych wagonów pasażerskich. Będą one włączane do pociągów klasy EIC. Zamówienie będzie można rozszerzyć o kolejne 23 wagony.

Koszt zakupu 55 nowych wagonów to 473,5 mln zł brutto, zaś po wykorzystaniu prawa opcji 473,5 mln zł brutto. Będzie to kolejna inwestycja w tabor przeznaczony do obsługi segmentu EIC, po modernizacji 22 wagonów 144A (również w FPS). Inwestycje w ten segment są szczególnie ważne, gdyż w dobie modernizacji taboru przeznaczonego do obsługi pociągów klasy ekonomicznej, te niejednokrotnie oferują lepszy komfort podróży niż droższe pociągi kwalifikowane.

Zamówienie obejmuje dostawę pięciu przedziałowych wagonów klasy 1, po 18 bezprzedziałowych i przedziałowych klasy 2, 7 wagonów bezprzedziałowych klasy drugiej z zamontowanymi ośmioma wieszakami na rowery, a także 7 przedziałowych wagonów klasy 2 przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych. Dysproporcja pomiędzy liczbą wagonów klasy 1 i 2 wynika z obecnego nadmiaru wagonów 1 klasy, które często kursują w składach pociągów jako zdeklasowane.

Nowe wagony będą pojawiać się w pociągach EIC kursujących z Gdyni do Zakopanego, Bielska-Białej, Warszawy, a także z Warszawy do Krakowa i z Kołobrzegu do Warszawy i Bielska-Białej.

Z podpisania umowy z FPS cieszył się również premier Mateusz Morawiecki, który we wtorek odwiedził poznańską fabrykę. – Zapoznałem się tutaj z dorobkiem polskiej nowoczesnej myśli technicznej, która może konkurować z najlepszymi na świecie – stwierdził premier na konferencji prasowej.

Total
0
Shares
Zobacz również: