ŁKA coraz częściej w roli kolei miejskiej

Pociąg ŁKA na stacji Łódź Fabryczna/fot. Emil Włuka/zbiorowy.info

Łódzka Kolej Aglomeracyjna odgrywa coraz większą rolę w przewozach pasażerów w granicach administracyjnych miasta Łódź. Już blisko co czwarty podróżny odbywający przejazd na terenie Łodzi wykorzystuje w jego trakcie bilet emitowany przez Zarząd Dróg i Transportu.

Łodzianie coraz częściej korzystają z usług kolei do przemieszczania się po mieście. Ten efekt jest osiągany dzięki budowie kolejnych przystanków kolejowych na terenie miasta, rozwojowi siatki połączeń oraz, co najważniejsze, integracji taryfowej kolei z transportem miejskim, umożliwiającej podróż wszystkimi środkami transportu publicznego. Mieszkańcy korzystają nie tylko z pociągów ŁKA, ale także z pociągów Przewozów Regionalnych. Około 30% wszystkich podróży koleją na terenie miasta odbywa się właśnie pociągami tego przewoźnika.

Mieszkańcy miasta najchętniej korzystają z połączeń kolejowych podczas przemieszania się pomiędzy dzielnicami położonymi po przeciwnych stronach miasta. Szczególnie popularna jest tak zwana trawa kolei obwodowej na odcinku Łódź Dąbrowa – Łódź Żabieniec. Łączy ona dwa duże osiedla: Dąbrowa i Teofilów. Przejazd pomiędzy nimi pociągiem wynosi około 15 minut, zaś tramwajem w godzinach szczytu czas podróży pomiędzy tymi punktami może wynieść w godzinach szczytu nawet 54 minuty.

Łódź stanowi pozytywny przykład wykorzystania potencjału kolei w przewozach wewnątrzmiejskich. Jeszcze kilka lat temu transport kolejowy w Łodzi nie brał praktycznie żadnego udziału w przewozach o takim charakterze, jednak dzięki stworzeniu odpowiedniej siatki połączeń, zakupach nowego taboru, budowie nowych przystanków, a przede wszystkim integracji taryfowej zainteresowanie tym alternatywnym środkiem transportu w mieście systematycznie rośnie. Przykład ŁKA doskonale kontrastuje z marnowanym potencjałem niedoinwestowanej Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, która mimo korzystnych warunków infrastrukturalnych boryka się z licznymi problemami i znajduje się w stagnacji.

Total
0
Shares
Zobacz również: