Nowe Swingi wyjeżdżają na łódzkie tory

Nowa PESA w Łodzi /Fot.facebook.com/mpklodz

Wczoraj na linię nr 14 w Łodzi, łączącą Karolew z dworcem Łódź Dąbrowa wyjechał po raz pierwszy tramwaj Pesa 122NaL Swing z nowej dostawy. Wkrótce dołączą do niego kolejne wagony.

Wagon o numerze 1881 pojawił się na linii z samego rana. Jest to pierwszy z 12 zamówionych tramwajów tego typu w ramach bieżącej dostawy. Po jej zakończeniu, planowanym na październik, łącznie po mieście będą kursować 34 Swingi (22 z pierwszej dostawy i 12 z drugiej). Dzięki temu linia 14 będzie obsługiwana wyłącznie taborem niskopodłogowym. Drugi z dostarczonych już w ramach bieżącego zamówienia wagonów będzie odebrany przez MPK w czwartek, zaś do ruchu liniowego zostanie włączony na początku przyszłego tygodnia.

Nowe pojazdy nieco różnią się od Swingów z dostawy z przełomu 2015 i 2016 roku. Mają o 4 stałe i 6 składanych siedzeń więcej. Mimo to znalazło się w nich dodatkowe miejsce dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. Ponadto nad drzwiami zamontowane zostały lampy doświetlające perony po zmroku. Kolejnymi nowinkami są kamery zewnętrzne pozwalające obserwować na monitorze wymianę pasażerską, a także zmodyfikowany system informacji pasażerskiej.

To nie koniec zakupów nowych tramwajów w Łodzi. MPK planuje zakup 10 lub 11 tramwajów o specyfikacji zbliżonej do jeżdżących po mieście Swingów, a także 30 kolejnych pojazdów w ramach unijnego projektu „Tramwaj dla Łodzi”. Te pojazdy mają się jednak różnić od aktualnie użytkowanych. Będą wyposażone m.in. w wózki skrętne, dzięki którym zostanie uzyskana lepsza współpraca tramwaju z torem, co w efekcie zmniejszy zużycie szyn i zestawów kołowych.

Total
0
Shares
Zobacz również: