Nowych tramwajów jeszcze nie ma, ale pracownicy już się szkolą

fot. Jan Biernat/zbiorowy.info

Od pewnego czasu na ulicach Olsztyna można spotkać tramwaje oznaczone jako nauka jazdy. Prowadzone są szkolenia 9 nowych motorniczych. Nie jest to jednak związane ze zwiększeniem częstotliwości kursów, lecz z planowaną rozbudową sieci tramwajowej.

Na szkoleniu przebywa obecnie dziewięcioro pracowników MPK, którzy w ten sposób uzupełniają swoje kwalifikacje zawodowe. W ramach szkolenia kursanci muszą zaliczyć 69 godzin zajęć teoretycznych oraz 31 godzin jazd szkoleniowych. Ponadto, wszyscy muszą wyjeździć kolejne 35 godzin z instruktorem podczas jazd z pasażerami.

MPK uzupełnia kwalifikacje swoich pracowników z myślą o planowanej rozbudowie sieci tramwajowej. Wkrótce powstać ma kolejna linia łącząca dworzec główny z Pieczewem. Inwestycja jest mocno opóźniona. Przetarg miał być ogłoszony w czerwcu ubiegłego roku, lecz został on przesunięty na październik. Również tego terminu nie dotrzymano i zapowiedziano kolejny termin w marcu. Obecnie deklaruje się, że ogłoszenie przetargu nastąpi dopiero w kwietniu. Olsztyński ratusz tłumacząc się z opóźnienia zwraca uwagę na obszerny zakres inwestycji, wymagający nie tylko robót stricte torowych, ale też przebudowy układów drogowych, skrzyżowań, budowy infrastruktury związanej z ruchem pieszym i rowerowym oraz przede wszystkim opóźniającym się postępowaniem na wybór inżyniera kontraktu.

Jeżeli nie dojdzie do kolejnego opóźnienia ogłoszenia przetargu to pasażerowie pojadą nową linią tramwajową w 2020 roku. Niemal pewne jest, że pojadą po niej tureckimi tramwajami firmy Durmalzar. Do Olsztyna trafi od 12 do nawet 24 takich pojazdów. O szczegółach dotyczących tego zakupu pisaliśmy tutaj.

Total
0
Shares
Zobacz również: