Zakup składów dla ŁKA na linię do Warszawy zawieszony

Wnętrze Flirta3 dla ŁKA /Fot. Muri/Wikimedia

Z powodu mniejszego niż zakładano poziomu dofinansowania unijnego zawieszono plan zakupu pojazdów szynowych, które miały być przeznaczone do obsługi linii kolejowej Łódź – Warszawa. Samorząd województwa łódzkiego jednak nie rezygnuje z planu całkowicie.

Projekt zakupu taboru kolejowego przeznaczonego do obsługi wspomnianej trasy był już w dość zaawansowanym stadium. Wykonane zostało studium wykonalności projektu, a także złożono wniosek o dofinansowanie. Ten jednak został wycofany. Przyczyną jest zmniejszony poziom dofinansowania z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Pierwotnie zakładano, że wysokość dofinansowania wyniesie 85%, jednak CUPT rozpisało konkurs z dofinansowaniem 50%. Wobec ograniczonych środków finansowych województwo zdecydowało o realizacji priorytetowego zakupu taboru do obsługi tras wewnątrz województwa, m.in. do Piotrkowa Tryb. i Tomaszowa Maz., zaś zakup pociągów mających obsługiwać linię do stolicy zawiesił w czasie.

Plan zakupu taboru do obsługi tej linii należy jednak do perspektywicznych. Władze województwa liczą na zdobycie środków w kolejnym rozdaniu funduszy unijnych lub na zagospodarowanie niewykorzystanych funduszy unijnych w 2020 roku, o ile takowe się znajdą. W ostateczności samorząd spróbuje znaleźć pieniądze w kolejnej perspektywie finansowej.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchamia obecnie weekendowe połączenia miedzy Łodzią a Warszawą, realizowane nowoczesnymi pojazdami Flirt3. Oferta samorządowego przewoźnika stanowi atrakcyjną alternatywę dla często wysłużonych składów PKP Intercity, ponadto oferuje swoje usługi w nieco niższej cenie. Bilet na pociąg ŁKA kosztuje 25zł, zaś na PKP IC 28zł. Ponadto biletem ŁKA można podróżować warszawską komunikacją miejską przez 75 minut, a łódzkim MPK przez godzinę.

Total
0
Shares
Zobacz również: