Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

Warmińsko-mazurski Elf od miesięcy czeka na przegląd

Od jesieni jeden z dwóch nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, kursujących po województwie warmińsko-mazurskim czeka na przeprowadzenie naprawy P4. Wysokie koszty naprawy powodują, że jego użytkownik – Przewozy Regionalne zwlekają z jej przeprowadzeniem.

Jak informuje Gazeta Wyborcza Olsztyn, wstępny koszt przeprowadzenia naprawy oszacowano na kwotę 3-4 milionów złotych. Cały czas trwają rozmowy dotyczące kosztów i warunków przeprowadzenia naprawy. Producent deklaruje pełną gotowość do wykonania przeglądu, zatem na przeszkodzie stoją tylko fundusze. Mimo, że skład został odstawiony na torach odstawczych w Iławie w listopadzie 2017 roku, nadal nie wiadomo kiedy wróci na tory. Co ciekawe, o konieczności wykonania przeglądu było wiadomo w dużym wyprzedzeniem, jednakże Przewozy Regionalne nie przygotowały się do niego na czas, aby zminimalizować przestój nowego pojazdu.

Jeśli kolejarze nie poradzą sobie sami z załatwieniem przeglądu dla Elfa możliwe, że do negocjacji włączy się jego właściciel, czyli Urząd Marszałkowski województwa warmińsko-mazurskiego. Na całej sytuacji najbardziej cierpi oczywiście pasażer.

Oprócz dwuczłonowego Impulsa, trójczłonowy Elf jest jedynym nowoczesnym elektrycznym zespołem trakcyjnym w województwie warmińsko-mazurskim. Kursy wykonywane dotychczas tym pojazdem realizowane są mocno wyeksploatowanymi zespołami EN57, które nie dorównują w żaden sposób komfortem wspomnianemu Elfowi.

W cieniu problemów ze znalezieniem funduszy na i tak skrajnie nielicznej nowoczesnej floty taboru kolejowego w województwie, ten planuje lekką ręką wydać 12 milionów złotych na zakup starego, zmodernizowanego zespołu serii EN57. Warto w tym miejscu podkreślić, że za niewiele większą kwotę można otrzymać pojazd zupełnie nowy. Przykładowo wspomniany Elf kosztował Urząd Marszałkowski 16 milionów złotych. Czy zakupiony i zmodernizowany za najwyższą w historii kwotę pojazd EN57 wzorem Elfa również za kilka lat zostanie odstawiony z powodu braku środków na przeprowadzenie naprawy? Czas pokaże.

Źródło Gazeta Wyborcza Olsztyn

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More