30 nowych trolejbusów pojedzie do Gdyni. Jest umowa

Prezydent Miasta Gdyni podpisał z Solarisem umowę na dostawę 30 nowych trolejbusów. Po raz pierwszy od kilkunastu lat na ulicach Gdyni pojawią się trolejbusy przegubowe. Na nowe pojazdy Gdynia wyda ponad 95 milionów złotych.

Zamówienie obejmuje dostawę 14 standardowych, 12-metrowych trolejbusów Solaris Trollino12 oraz 16 18-metrowych Solarisów Trollino18. Tradycyjnie nowe trolejbusy będą wyposażone w baterie umożliwiające jazdę bez wykorzystania sieci trakcyjnej. Ich pojemność w krótszych pojazdach wyniesie 58kWh, zaś w dłuższych 87kWh. Taka pojemność baterii pozwoli na przejechanie bez sieci trakcyjnej nawet kilkudziesięciu kilometrów. Pozwoli to na efektywniejsze wykorzystanie trolejbusów, które będą mógłby obsłużyć punkty na mapie miasta, gdzie nie ma sieci trakcyjnej.

Warto dodać, że zamówienie obejmuje także dostawę baterii, dzięki którym możliwa będzie modernizacja 21 trolejbusów wyposażonych w baterie niklowo-kadmowych. Zastosowanie nowych baterii litowo-jonowych pozwoli na zwiększenie do 15-20km zasięgu przejazdu bez wykorzystania sieci trakcyjnej przez nieco starsze pojazdy. Modernizacja tych trolejbusów rozpocznie się jeszcze wiosną.

Zakup trolejbusów pozwoli nie tylko na rozwój siatki połączeń, ale też przyczyni się do wycofania najstarszych, ponad 20-letnich pojazdów zbudowanych na będzie nadwozi autobusów marki Mercedes. Dostawy nowych pojazdów rozpoczną się już we wrześniu i zakończą się za rok, wiosną 2018 roku.

Total
0
Shares
Zobacz również: