Co z dalszą eksploatacją warszawskich tramicusów?

Wszystkie tramwaje tego typu zjechały do zajezdni /Fot. Kescior/Wikimedia

Około dwa tygodnie temu wszystkie tracmicusy eksploatowane przez Tramwaje Warszawskie zostały unieruchomione po wykrytej usterce jednego z systemów hamowania. Na razie nie wiadomo kiedy te pierwsze w pełni niskopodłogowe warszawskie tramwaje wrócą do ruchu.

Całą serię wyprodukowanych w 2007 roku wagonów 120N, liczącą 15 sztuk wycofano z ruchu 16 marca. Powodem decyzji o wycofaniu serii było wykrycie usterki związanej z nieprawidłowym funkcjonowaniem systemu hamowania elektrodynamicznego. Wykazywał on nieprawidłowe działanie w szczególnych warunkach. Usterka działania systemu hamowania wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu pojazdów, zatem ich wycofanie z ruchu było konieczne. W Zakładzie Eksploatacji Tramwajów R-3 Mokotów odstawione jest 11 tramwajów, a pozostałe cztery są w trakcie przeglądu.

Tramwaje Warszawskie czekają na przyjazd przedstawicieli producenta pojazdów, czyli bydgoskiej Pesy, którzy ustalą przyczynę usterki oraz podejmą działania mające na celu usunięcie usterki. Dopiero po ustaleniu przyczyn awarii i wypracowaniu planu jej naprawy będzie możliwe oszacowanie czasu potrzebnego do przywrócenia pełnej sprawności tramwajów.

Mimo, że przewoźnik ma teraz o 15 sztuk sprawnych tramwajów mniej, nie występują żadne utrudnienia w realizacji rozkładów jazdy. Odstawione pojazdy zastąpiono odpowiednią liczbą pojazdów rezerwowych.

Total
0
Shares
Zobacz również: