Jakich EZT oczekuje pomorskie? Szczegółowa analiza

Jedynym nowoczesnym EZT w ruchu regionalnym na pomorzu jest Impuls należący do SKM /Fot. Cezary Błaszczyk

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego opublikował Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia do przetargu na dostawę od 5 do 10 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Sprawdziliśmy jakie oczekiwania ma zamawiający odnośnie nowych pociągów. Najważniejszą informacją jest to, że zdecydowano się na zakup pojazdów pięcioczłonowych.

Termin dostawy
Zamawiający oczekuje, że pierwsze pojazdy dotrą na Pomorze już 10 grudnia, zaś kolejne dwa kolejne do 10 czerwca 2019. Bardzo krótki termin dostawy pierwszych dwóch EZT może zaważyć na wysokiej cenie pojazdów. Za dostarczenie pierwszych dwóch egzemplarzy do 29 marca 2019 można uzyskać zaś 6 punktów na 9 możliwych. W wypadku dostawy do 30 września 2019 wykonawca otrzyma 0 punktów za dostawę.

Współczynnik niezawodności technicznej
Zamawiający najwięcej punktów przyznaje za współczynnik niezawodności technicznej na poziomie od 0.95 do 0,99. Za współczynnik od 0,93 do 0,93 można otrzymać połowę maksymalnej liczby punków. Za współczynnik poniżej 0,92 wykonawca otrzyma 0 punktów.

Paramenty techniczne
Nowe EZT, podobnie jak wszystkie współcześnie zamawiane pojazdy, mają być wyposażone w silniki asynchroniczne prądu przemiennego o mocy ciągłej min 2000kW, chłodzone powietrzem. Wymagana prędkość konstrukcyjna i eksploatacyjna ma wynosić 160km/h. Średnie przyspieszenie rozruchu ma wynieść 1,0m/s2 przy pełnym obciążeniu. W całym zakresie nie może jednak przekroczyć wartości 1,2m/s2. Pojazdy mają mieć dwa tradycyjne wózki napędne, umieszczone w skrajnych częściach pojazdu. Wózki toczne mają być systemu Jacobsa. Wymagany układ osi: Bo’2’2’2’2’Bo’.

Drzwi wejściowe
Zamawiający wymaga montażu 8 szt. dwupłatowych na każdej stronie pojazdu – rozmieszczone na przeciwko siebie, przy czym 1 para to drzwi dwupłatowe na jednej stronie pojazdu, rozmieszczone po 1 parze na członach zewnętrznych i po 2 pary na członach wewnętrznych. Prześwit drzwi nie może być mniejszy niż 1300mm.

Pojemność EZT
Wymagane jest zapewnienie 195 stałych miejsc siedzących oraz dodatkowo 30 miejsc uchylnych. Zamawiający nie dopuszcza możliwości montowania siedzeń w przedsionkach przy drzwiach wejściowych do pojazdu. Dużą ciekawostkę stanowi wymóg zapewnienia min. 20 miejsc na rowery. Zamawiający nie dopuszcza stosowania haków do rowerów dla pozycji pionowej. Rowery mają stać w pozycji poziomej i być mocowane np. rozwijaną taśmą. Z pewnością ma to związek z planowanym skierowaniem nowych EZT do obsługi linii PKM po jej elektryfikacji.

Układ i wyposażenie wnętrza
Wnętrze pojazdów będzie podobne do tego znanego z impulsów należących do Trójmiejskiej SKM. Będzie to układ jednoprzestrzenny, z zastosowaniem szklanych wiatrołapów przy każdym z wejść do pojazdu. Po obu stronach skrajnych członów w pobliżu wejścia do pojazdu nad pierwszymi fotelami zwróconymi dla siebie będzie zbudowana szafka dla kierownika i konduktora, która szafka ma pomieścić co najmniej dwie torby konduktorskie. Powinna być wyposażona w trzy gniazdka AC 230V, 50Hz, 0,5kVa każde, a wnętrze szafki ma być oświetlone. Ponadto szafka musi być zamykana na klucz konduktorski tzw. kwadrat. W środku będzie zabudowany włącznik, którym drużyna będzie załączać tablicę informacyjną zabudowaną pod szafką o treści „MIEJSCE SŁUŻBOWE”. Tablica informacyjna o „Miejscu służbowym” musi być widoczna. Miejsce gdzie będzie szafka będzie miejscem służbowym dla drużyny pociągowej.

Oświetlenie wnętrza
W całym pojeździe (wraz z kabiną maszynisty) zastosowana będzie energooszczędna technika LED, oprawy oświetlenia muszą być łatwo dostępne celem umycia, ale także uniemożliwiające ingerencję pasażerów w instalację oświetlenia. Zamontowane będzie dodatkowe, kolorowe oświetlenie LED do podświetleń dekoracyjnych podłogi w strefie wejścia i pochylni oraz sufitów.

Fotele pasażerskie
Preferowany jest układ foteli w kierunku jazdy pojazdu, po prawej stronie pojazdu, z drugiej strony w przeciwnym kierunku (dotyczy foteli w układzie rzędowym). Mają być mocowane na kantali do ściany w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla urządzeń czyszczących. Same fotele mają być ergonomiczne, z zagłówkiem, z profilowaną tapicerką siedzenia, oparcia i zagłówka. Ich szerokość musi wynosić co najmniej 450mm. Każdy fotel będzie wyposażony w dwa podłokietniki o szerokości 50 mm, ruchomy od strony korytarza, stały od strony okna. Do ramy od strony korytarza będą montowane naprzemiennie śmietniczki w ilości 1 szt. na 4 miejsca siedzące. Nie dotyczy foteli w układzie vis a vis. Zamawiający dopuszcza za jego pisemną zgodą inny model montażu śmietniczek.

Siedzenia i zagłówki muszą być łatwe w utrzymaniu czystości i wykonane z materiałów niepalnych. Dodatkowo zagłówki mają być poryte skórą naturalną. Kolejną ciekawostką będzie numeracja miejsc stałych. Ponadto każda para foteli musi być wyposażona w 1 bezpieczne gniazdo 230V do podłączenia np. notebooka lub zasilacza telefonu komórkowego.

Toalety
W przeciwieństwie do panujących trendów nowe EZT mają być wyposażone w dwie kabiny WC.

Jak widać zamawiający postawił na komfort pasażerów, a także uwzględnił potrzeby rowerzystów. Wątpliwości może budzić preferowany termin dostawy pierwszych pojazdów. Jeśli wykonawcy zaoferują czas dostawy zgodny z oczekiwaniami zamawiającego może się to znacząco odbić na cenie zamówienia.

O ogłoszeniu przetargu na nowe EZT pisaliśmy jako pierwszy branżowy portal TUTAJ.

Total
0
Shares
Zobacz również: