Kolejne rekordy na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej!

Spółka Pomorska Kolej Metropolitalna chwali się wynikami przewozowymi w pociągach PKP Szybkiej Kolei Miejskiej kursujących po linii PKM. Po raz pierwszy udało się przekroczyć liczbę 300tys. pasażerów przewiezionych w ciągu jednego miesiąca.

Wzrost liczby przewiezionych podróżnych w marcu odnotowano na wszystkich trasach. W przeciwieństwie do pozostałych miesięcy w marcu największy wzrost wystąpił na linii aglomeracyjnej i wyniósł 25% w stosunku do grudnia 2017 roku. W pociągach do Kartuz i Kościerzyny względem grudnia 2017 roku wyniósł odpowiednio 12 i 15%. Duży wzrost na linii aglomeracyjnej ma dwie przyczyny. Jedną z nich jest otwarcie nowych przystanków Gdynia Stadion i Gdynia Karwiny, które ciągle zdobywają nowych pasażerów. Kolejnym jest w wprowadzona 10 marca korekta rozkładu jazdy, dzięki której zwiększyła się liczba pociągów oraz dokonano wprowadzenia cykliczności odjazdów pociągów. Dzięki temu na odcinku Gdynia Gł. – Gdańsk Rębiechowo pociągi kursują równo co godzinę (w godzinach szczytowych co 30 minut), zaś na odcinku Gdańsk Rębiechowo – Gdańsk Wrzeszcz co 30 minut.

Według danych za marzec z pociągów aglomeracyjnych skorzystało 190tys. pasażerów, zaś z pociągów do Kartuz 74tys. pasażerów. Natomiast pociągi do Kościerzyny przewiozły ponad 60,4tys. podróżnych. Rok wcześniej wyniki prezentowały się następująco: Trasa aglomeracyjna – 140,1tys. podróżnych, linia Gdańsk – Kartuzy – 60tys., linia Gdynia/Gdańsk – Kościerzyna 54tys. podróżnych.

PKM opublikowała również dane dotyczące procentowego udziału poszczególnych przystanków w całkowitej liczbie pasażerów w marcu. Największy udział (23%) miała tradycyjnie stacja Gdańsk Wrzeszcz. Na drugim miejscu (13%) znalazł się przystanek Gdańsk Port Lotniczy, a na trzecim (11%) stacja Gdynia Gł. Dość duża liczba pasażerów korzystała także z przystanków: Gdańsk Strzyża (9%), Gdańsk Jasień, Gdańsk Kiełpinek, Gdańsk Osowa (po 7%). Najmniej pasażerów korzystało z przystanków: Gdańsk Główny (1% – trzeba nadmienić, że od 10 marca poza jednym wyjątkiem pociągi kursujące po linii PKM nie dojeżdżają do tej stacji), Gdynia Stadion(2%) i Gdańsk Niedźwiednik (3%).

Wynik Przystanku Gdynia Stadion może nie wydawać się imponujący, lecz w przeliczając go na liczbę pasażerów otrzymujemy wynik 6488 użytkowników, czyli prawie dwa razy więcej niż w styczniu, kiedy z przystanku skorzystało w przybliżeniu 3,5tys. podróżnych. O styczniowych wynikach gdyńskich przystanków pisaliśmy wcześniej.

Czekamy na kolejne podsumowanie wyników przewozowych na linii PKM za kolejny kwartał.

Total
0
Shares
Zobacz również: