Kończy się epoka Ikarusów 280 w Częstochowie

Ikarusy nadal można spotkać na ulicach Częstochowy /Fot. Andrzej Otrębski/Wikimedia

MPK Częstochowa jest już jednym z niewielu miast, które eksploatują do dziś autobusy Ikarus 280. Jednak i tutaj ich eksploatacja dobiega końca. Najstarszy egzemplarz jeżdżący po Częstochowie został wyprodukowany w 1982 roku.

Wymiana taboru częstochowskiego przewoźnika przebiega sukcesywnie. W ostatnich latach jego flotę zasiliło 65 fabrycznie nowych pojazdów spalinowych, a także 40 gazowo-elektrycznych hybryd. Te ostatnie jednak wycofano z ruchu po ubiegłorocznym pożarze jednego z egzemplarzy. Ponadto, najstarsze egzemplarze są zastępowane używanymi, ale młodszymi pojazdami.

W ostatnim czasie MPK wycofało z ruchu kolejne 3 przegubowe Ikarusy, które ustąpiły miejsca używanym pojazdom napędzanym gazem CNG z roczników 2007 i 2008. Trwa również przetarg na zakup kolejnych 12 autobusów, tym razem fabrycznie nowych, o napędzie spalinowym. Będą wyposażone w udogodnienia, których nie mają kultowe ikarusy: biletomaty, monitoring, klimatyzację, WiFi.

Mimo ciągłego odmładzania parku taborowego po Częstochowie nadal kursuje 14 autobusów Ikarus 280. Przewoźnik nie jest jeszcze w stanie podać dokładnej daty wycofania tych pojazdów z użytku, ale wiadome jest, ze ich koniec zbliża się nieubłaganie. Choć, przez kilka dekad były symbolem transportu miejskiego w Częstochowie, wkrótce przyjdzie czas na ich pożegnanie, które zapowiada MPK. Taka uroczystość była już planowana w 2017 roku, jednak problemy z wspomnianymi powyżej autobusami hybrydowymi wydłużyły eksploatację Ikarusów o kolejne miesiące.

Planowane pożegnanie nie oznacza jednak całkowitego końca tych autobusów w Częstochowie. Jeden z pojazdów, o numerze taborowym 288, został odrestaurowany i pozostanie we flocie przewoźnika. Nie będzie on jednak eksploatowany liniowo. Będzie za to wykorzystywany podczas wyjazdów specjalnych i okolicznościowych.

Total
0
Shares
Zobacz również: