Kraków szuka prywatnego partnera do budowy torowiska

Pętla Mistrzejowice również ulegnie drobnej przebudowie. /Fot.Mach240390/Wikimedia

Miasto Kraków ogłosiło zamówienie publiczne na zaprojektowanie, budowę, sfinansowanie, a następnie utrzymanie linii tramwajowej w ramach Krakowskiego Szybkiego Tramwaju. Ma być to pierwsza linia tramwajowa w Polsce zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Zwycięzca krakowskiego przetargu będzie odpowiedzialny za zaprojektowanie i budowę nowej linii tramwajowej (około 4,5 km) wraz z dziewięcioma przystankami od ul. Meissnera do istniejącej pętli Mistrzejowice. Wykonawca będzie musiał jednak również sfinansować tą inwestycję. Miasto przeznaczy jedynie grunty pod budowę. Wynagrodzeniem dla niego będzie tzw. opłata za dostępność, którą będzie ponosił Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie przez okres ok. 20 lat licząc od momentu uruchomienia linii.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa linia tramwajowa będzie pierwszą w Polsce zbudowaną przez prywatną firmę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W przygotowaniu i przeprowadzeniu procedury wyłonienia partnera prywatnego Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu korzysta ze wsparcia niezależnych doradców wyłonionych i sfinansowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w ramach działań rządu mających na celu rozwój publiczno-prywatnego w Polsce.

Przewidywany czas trwania kontraktu PPP wynosi ok. 24 lata (w tym ok. 1,5 roku – projektowanie i ok. 2 lata – budowa obiektu, ok. 20 lat – utrzymanie). Co ważne proponowany model realizacji przedsięwzięcia zakłada, że w całym okresie obowiązywania umowy działki przeznaczone pod budowę i wybudowana infrastruktura będą własnością Gminy Miejskiej Kraków.

Total
0
Shares
Zobacz również: