Nie będzie polsko-czeskiego tramwaju w Cieszynie

W Cieszynie można znaleźć wspomnienia starej sieci tramwajowej

Nie uda się przywrócić do ruchu polsko-czeskiego tramwaju który połączyłby Cieszyn i Czeski Cieszyn. Na drodze stanęły koszty inwestycji.

Władze Cieszyna chciały przywrócić linię tramwajową łączącą rynek w Cieszynie z dworcem kolejowym w Czeskim Cieszynie, tak jak do 1921 roku kursował tramwaj. Na drodze stanęły pieniądze – koszt inwestycji jest zbyt wysoki by przywrócić do życia linię tramwajową, która byłaby głównie atrakcją turystyczną. Jak zaznaczył w Radiu Katowice burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura sam tramwaj zostanie jednak zrekonstruowany, ale na razie nie ujawnia, gdzie będzie można go zobaczyć.

Władze Cieszyna chcą jednak przypominać mieszkańcom i turystom o funkcjonującej kiedyś sieci tramwajowej. Jak zapewnia Macura miasto będzie się starało pokazać przebieg linii tramwajowej łączącej polską i czeską część miasta.

Pierwsze tramwaje w Cieszynie wyjechały na ulice miasta 12 lutego 1911 roku. Trasa miała 1793 metry długości, była jednotorowa z dwiema mijankami, o szerokości toru wynoszącej 1000 mm. Tabor składał się z 4 wozów silnikowych firmy Ringhoffer z Pragi. Gdy w 1920 doszło do podziału miasta na część polską (Cieszyn) i czechosłowacką (Czeski Cieszyn), tramwaj kursował bez zmian, lecz wzmożone kontrole na moście granicznym uniemożliwiały płynną komunikację. 2 kwietnia 1921 postanowiono zlikwidować linię tramwajową, a tabor sprzedano do Łodzi.

Total
0
Shares
Zobacz również: