Transport kolejowy, miejski, autobusowy i lotniczy

KM jeszcze nie żegnają się ze starymi EN57. Co najmniej 8 z nich przejdzie naprawę

Pod koniec ubiegłego roku Koleje Mazowieckie próbowały sprzedać część swoich niezmodernizowanych EZT serii EN57. Plan wycofani a tych jednostek opóźnił się jednak z powodu przesuniętego w czasie rozstrzygnięcia przetargu na dostawę 71 nowych EZT. Przewoźnik wyśle zatem część starych pojazdów na naprawy P4.

W ubiegłą środę Koleje Mazowieckie podpisały umowę z ZNTK Mińsk Mazowiecki umowę na naprawy P4 ośmiu sztuk EZT EN57 z opcją na kolejne 7 pojazdów. Jest to niezbędne żeby utrzymać wystarczającą ilość sprawnego taboru do czasy wyprodukowania przez Stadlera nowych jednostek.

W ramach naprawy ZNTK Mińsk Mazowiecki, specjalizujący się w naprawach i modernizacjach pojazdów tej serii, wykona prace serwisowe związane m.in. z wymianą uszkodzonych elementów wnętrza takich jak fotele, drzwi, laminaty ścienne, zregeneruje układy hamulcowe, odnowi malaturę zewnętrzną, a także wszystkie inne czynności przewidziane w dokumentacji systemu utrzymania tych jednostek dla naprawy poziomu P4. Koszt prac wyniesie 16,3 mln zł brutto.

Przewidziany czas na naprawę pierwszego pojazdu wynosi 60 dni. Kolejne mają być odnawiane w terminie nie dłuższym niż 40 dni kalendarzowych. Całe zamówienie musi być zrealizowane do 31 grudnia 2019 roku. Przeprowadzone naprawy pozwolą na eksploatację składów jeszcze przez kolejne 3-4 lata. Wbrew pozorom klasyczne EN57 nie znikną z krajobrazu Mazowsza tak szybko jak jeszcze niedawno mogło się wydawać.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More